"Ata Yolu" Tarih Turizmine Kazandırılacak


"Ata Yolu"  Tarih Turizmine Kazandırılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarına Ata Yolu’nda yapılan çalışmaları tanıttı.

Başkan Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastıktan sonra, Samsun’dan başlayan, Suluova’ya kadar uzanan yolculuğunun geçtiği tarihi yol güzergâhında bulunan köprü, menfez ve tarihi binaların restorasyonuna hız kesmeden devam ettiklerini belirterek bugüne kadar yapılan çalışmaları ve önümüzdeki bir yıl içinde yapılması planlanan projeleri anlattı.

Atatürk’ün Samsun'dan Suluova'ya kadar kullandığı 98 kilometrelik 'Ata Yolu'nu, 97 yıl sonra tekrar ortaya çıkarttıklarını belirten Başkan Yılmaz, "Ata yolu yaklaşık 1950 yılına kadar kullanılan bir yol, koruma kuruluna başvurarak tescil ettireceğiz, tarihi dokusu korunarak tarih turizmine kazandıracağız, bu bölgeyi açık hava müzesi haline getireceğiz" dedi.

Başkan Yılmaz, basın mensuplarına Havza İlçesi çıkışında Atatürk’ün kaldığı ev olan,  Sekiz Göz Un Fabrikası’nın yanında bulunan alanı da gezdirdi. Evin bulunduğu alanı mirasçılarından satın aldıklarını belirten Başkan Yılmaz, " burayı restore ederek tarih turizmine kazandıracağız, buraya dinlenme yerleri ve açık hava müzesi yapmayı planlıyoruz" dedi.


Diğer Resimler

"Ata Yolu"  Tarih Turizmine Kazandırılacak
"Ata Yolu"  Tarih Turizmine Kazandırılacak
"Ata Yolu"  Tarih Turizmine Kazandırılacak