10 Kasım’a Özel Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler Konseri


10 Kasım’a Özel Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler Konseri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yılında, Kurtuluş meşalesinin yakıldığı şehir Samsun’da OMÜ Devlet Konservatuvarı “Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler Konseri” ile halkla buluştu.

10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Ana sanat Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhat Yener’in yönettiği “Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler” adlı özel konseri, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerin seslendirildiği konserde sırasıyla; Hüseyni Peşrev, Yanık Ömer, Yemen Türküsü, Sarı Zeybek, Çökertmeden Çıktım da Halilim, Olmaz İlaç, Çalın Davulları, İzmir’in Kavakları, Elif Dedim Be Dedim, Eklemedir Koca Konak, Bülbülüm Altın Kafeste, Sobalarında Kuru da Meşe, Kırmızı Gülün Ali Var, Dayler Dayler, Alişimin Kaşları Kare, Köşküm Var Deryaya Karşı, Atabarı ve Hoş Gelişler Ola, Vatan olmak üzere 19 parçaya yer verildi.

Konserde “Sobalarında Kuru da Meşe” ve “Atabarı” eserleri, OMÜ Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi eşliğinde gerçekleşti.

Kapanışı “Vatan” isimli parçayla gerçekleştiren orkestra, dinleyicilere keyifli ve duygu dolu anlar yaşattı.

OMÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Ferit Bulut, OMÜ Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çayıroğlu’nun da katıldığı konsere akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.