TMO Fındık Alımına Devam Edecek


TMO Fındık Alımına Devam Edecek

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Karadeniz bölgesi milletvekillerinin gerçekleştirdiği toplantının detaylarını aktardı. Metin Gündoğdu fındık üreticilerinin yanında olduklarını belirterek, alan bazlı getir desteğinin ve TMO’nun fındık alımının süreceğini vurguladı.

AK Parti hükümetlerinin fındık üreticisinin yanında olduğunu söyleyen Milletvekili Metin Gündoğdu “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba ile Karadeniz bölge milletvekilleri olarak bir toplantı yaptık. Bildiğiniz gibi TMO geçtiğimiz yıl devreye girdi ve 6 bin 500 ton fındık aldı. Bu sene Türkiye geneli için 680 bin ton civarı rekolte bekleniyor. Bu sayıya elde olan mevcut fındık da dahil. Türkiye’den fındık alan en büyük firmanın deposunda 80 ila 100 bin ton mahsul olması gerekiyor. Şu an ellerinde bu kadar fındık olmadığını çok iyi biliyorum. Bakanımız ve bölge milletvekillerimizle yaptığımız toplantıda TMO’nun fındık alımına devam etmesini sonuna kadar destekledik. Bakanlar kurulunda alınacak karadan sonra TMO seneye de fındık alımına devam edecek.” dedi.

Lisanslı Depoculuk Sistemi Geliyor

Gündoğdu “Bundan sonra lisanslı depoculuk sistemine geçilecek. Toprak Mahsulleri Ofisi de bu konuda hazırlıklarını yaptı. Çiftçilerimiz fındıklarını devletin depolarında teslim edecek, ihtiyacı olduğunda elindeki kart ile bankaya gidecek ve fındığının karşılığını alacak. Alan bazlı gelir desteği sayesinde sadece geçen sene Ordu’ya 325 Milyon TL sıcak para geldi. Bu sistem de devam edecek. Biz fındık üreticimizin yanındayız, çiftçimizin mağduriyetine asla izin vermeyiz. Bu uğurda şahsımı da ortaya koyacağım. Ama kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Fındık fiyatı arz talep dengesinde oluşuyor. Rekolte yüksek olduğu zaman fiyatlar biraz düşüyor. Ama özellikle belirmek istiyorum; Kimsenin endişeye kapılmasına gerek yok. AK Parti hükümetleri fındık üreticilerinin yanındadır, yanında olmaya da devam edecek.” diye konuştu.