Ordu’nun Milletvekili Sayısı Değişti


Ordu’nun Milletvekili Sayısı Değişti

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre illerin çıkaracağı milletvekili sayıları yeniden belirlendi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz konu hakkında yapmış olduğu açıklamada, “2016 yılı içerisinde daha fazla yatırım ve temsil için yapmış olduğumuz çalışmanın meyvelerini almış bulunuyoruz. Milletvekili sayımız 5’ten 6’ya yükseldi. Ordu ilimiz, artık 600 milletvekilinin yer aldığı Türkiye Büyük Millet Meclisinde daha güçlü temsil edilecek” dedi.

“ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARIMIZ SONUCUNDA NÜFUSUMUZU 751 BİNE ÇIKARDIK”

Ordu nüfusunun gerçek rakamına ulaşması için sadece İstanbul’a 5 kez gittiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, “Bu süreçte başta İstanbul olmak üzere, hemşehrilerimizin yoğun şekilde yaşadığı illerde Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın koordine ettiği toplantılar düzenledik. Bu toplantılar sonucunda, hemşehrilerimizin de katkılarıyla nüfusumuzu artırdık. Yaptığımız özverili çalışma sonucunda, 729 bin olan nüfusumuz 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla 751 bine ulaştı. Şimdi bu çalışmalarımızın meyvelerini almış bulunuyoruz. Son yayınlanan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre ilimiz, artık TBMM’de daha güçlü temsil edilecek çünkü milletvekili sayımız 5’ten 6’ya yükseldi” dedi.

“HEMŞEHRİLERİMİZE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ordu’nun geleceğine yönelik yatırımlar noktasında büyük katkı sağlayacak nüfus sayısı için 1,5 ay boyunca durmadan ve yorulmadan çalıştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “ Her fırsatta Ordu’muzun yaz aylarındaki nüfus sayısının 1,5 milyon kişiyi bulduğunu ve genel bütçeden 729 bin civarındaki nüfusa göre gelen payla 1,5 milyon kişinin yaşadığı kente hizmet vermeye çalıştığımızı sık sık dile getirdik. Bu nüfusun sayısının gerçeği yansıtmadığını ve Orduluların bu konuya duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade ettik. Sağ olsun hemşehrilerimiz de bu çağrımıza sağduyuyla yaklaştı. Bu süreçte bizlerden desteklerini esirmeyen İlçe Belediye Başkanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve Ordulu kardeşlerimize gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yüksek Seçim Kurulunun yeni kararına göre belirlenen ve seçim çevresindeki değişikliklere göre milletvekili sayısı, İstanbul’da 88’den 97’ye, İzmir’de 26’dan 28’e ve Ankara’da 32’den 36’ya yükselirken; Bursa, Gaziantep, Antalya, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa’da ise milletvekili sayısı ikişer arttı.