MEDİKÜM İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi


MEDİKÜM İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Samsun Medikal Sanayi Kümesi (MEDİKÜM) istişare toplantısı Vali Osman Kaymak ve TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan Mandal'ın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının açılışında Samsun'da başlatılmış olan girişimin TÜBİTAK imkânlarıyla daha kıymetli hale nasıl getirilebilir düşüncesiyle geldiklerini kaydeden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yaptığı konuşmasında, “Biz burada konuştuğumuz sektör biyomedikaldir. Katma değer noktasında oldukça önemli bir alan. Bizim TÜBİTAK olarak da öncelikli alanlarımız arasında yer alan bir konudur. Yapmaya çalıştığımız buradaki kümelenme yapısı nasıl bir modelle süreç yönetiliyor ve bu model bizim kendi deneyimlerimizle daha kıymetli hale nasıl getirilir bunun çabası içerisindeyiz.

Her firmanın gelip araştırma yapmak için başvurduğu iyi bilinen bir şeydir. Biz bütün imkânı sağlarız ama burada bir üretimin ötesinde araştırmanın olması lazım. Devletimizin diğer kurumları KOSGEB olsun veya bakanlığımızın diğer birimleri olsun başka mekanizmalarla sürece katkıda bulunuyor ama bizim mekanizmamızda araştırma yoksa TÜBİTAK’ın fonksiyonu ortadan kalkıyor. O yüzden TEYDEP desteğinin ötesinde bizim bir takım yeni mekanizmalarımız var. Bizim sanayi-iş birliği mekanizmaları ağları diye bir programımız var. Ayrı ayrı bir şeyler yapmak yerine birlikte bir şey yapmalıyız. Bütün dünyanın yapmaya çalıştığı, değişik isimler verdiği, açık inovasyon dediği ama içine girdiğiniz zaman her kurum, her ülke, her bölge kendi modelini geliştiriyor. Birlikte proje yapmak yerine birlikte iş yapmaktan yanayız.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Değerli TÜBİTAK Başkanımızın Samsun’da bulunması bizler için büyük bir şans ve büyük bir imkândır. Bundan sonraki yapacağımız çalışmalara rehberlik edeceklerdir. Bugünkü toplantımızda kendilerini MEDİKÜM’ün mevcut yapısı, cerrahi el aletleri imalatının mevcut yapısı hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Toplantının ardından TÜBİTAK Başkanımız Medikal Cerrahi El aletleri firmalarını ziyaret edecekler. TÜBİTAK Başkanımızı Samsun’da ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduk” dedi.

Konuşmaların ardından Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Dr. Ahmet Aydemir tarafından Samsun’da gerçekleştirilen Medikal Cerrahi El Aletleri sektörünün yaptığı çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantı'nın sonunda MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, Vali Osman Kaymak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'e üzerinde isimlerinin yazılı olduğu cerrahi aletlerden takdim etti.

Toplantıya ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürü Nebahat Livaoğlu, Samsun Teknokent Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.