Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin Açılışı Gerçekleştirildi


Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

Kavak İlçesi Yaşar Doğu mahallesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ‘Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu yaptığı konuşmasında, “İlçemizin en büyük sorunu içme suyu sıkıntısıydı. 2014 yılında büyük bir kuraklık yaşanmış, ara ara sularımız kesilmişti. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ yaptığı tesisle 50 yıllık su sıkıntımızı bitirmiş oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmasında, “Su her şeye hayat verir. İnsan vücudunun da yüzde 70’i sudan oluşur. Etrafımızda gördüğümüz, Allah’ın yarattığı her şeyin hayatını idame ettirmesi için gereken şey sudur. Su olmazsa hayat olmaz, sağlık olmaz, bereket olmaz. 2014 yılında kurak günlerde Kavak’ta su kesintileri başladı. Telaşlandık. Merkezde derin su pompaları bulunuyordu. Derin kuyu pompalarından su çekip, pompaladıktan sonra klorlayıp, ilaçlayıp şehre veriyorduk. Sağlık açısından sudan şüphemiz yoktu. Ama kuraklıkta su seviyesi aşağıya doğru düşüyordu. İbrahim Bey, Belediye Başkanı olduğunda Güven Göleti’nden su alınarak, arıtıldıktan sonra şehre basabileceğimizden bahsetmişti. O gün bunun maliyetine bakmadan projeye olumlu cevap verdik.

Bugün itibariyle 10,5 milyon TL’lik tesisi hayata geçirdik. Böylece Kavak, 50 yıl daha su problemi yaşamayacak hale getirildi. Kavak’ın ulaşım problemi kalmadı. Kavak’ın tek sorunu kirli suların arıtılması. Bu sorunu da halletmek için çaba sarf ediyoruz. Kirlettiğimiz suyu da aynı ortamda temizleyip doğaya salmamız lazım. İçme suyunu nasıl temizliyorsak, kirli suyu da tabiata atarken temizlememiz gerekmektedir” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Değerli Kavaklılar; Bu gün burada sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Öncelikle bu tesisi kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Kavak ilçemizin 50 yıllık su sorunu çözülmüş oluyor. Hayırlı uğurlu olsun. Bizde bu ilin Valisi olarak Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimiz ile birlikte Samsunumuzu yarınlara taşımaya çalışıyoruz. Samsun Anadolu'nun Karadeniz'e açılan önemli bir kapısıdır. Samsun Karadeniz'in amiral gemisidir. Samsun bölge ili olması nedeniyle de bu fonksiyonunu çok iyi kullanması gerekmektedir. Ben Samsun'da 9 aydır Valilik yapıyorum. Bu süreçte ilimizi her yönüyle tanımaya çalışıyorum. Samsun insan yapısıyla, coğrafi yapısıyla, Türkiye'nin çok önemli kentlerinden birisidir.

Samsun'un gelişmesinde Kavak ilçemizin büyük bir önemi var. Artık bizler sanayinin denize yakın olmasını istemiyoruz. Sanayi artık Samsun'un güneyi olan Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçelerimize doğru kaysın. Bu çerçevede bakın Kavak OSB dolmok üzere. Artık Samsun Merkez OSB’de yer bulamıyoruz. Samsun'un Merkez OSB yükünü alacak ilçe belki de Kavak ilçemizdir. İnşallah Kavak ve Havza’da yeni OSB alanları bularak, sanayinin buraya gelmesini istiyoruz. Kavak inşallah sanayideki bu atılımlarla kendini büyüyerek geliştirecektir. Biz bu hedef doğrultusunda çalışacağız. Hep şunu söylüyoruz üreten Samsun, güçlü Samsun Türkiye'ye güç katacaktır. Bu manada da diyoruz ki Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bakın işte Afrin'de yapılan operasyonlarda görüldüki Türkiye bugün bütün dünyanın hedefindedir. O anlamda bizler birlik ve beraberliğimizi her daim korumalıyız. Vatan millet duygusu yüksek Samsunlular gerçekten Türkiye'nin bölünmesi söz konusu olduğunda tavırlarını ortaya koymaktadırlar. Açılışını yaptığımız Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisimiz Kavak ilçemize hayırlı uğurlu olsun diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.