Bafra Belediyesi Girişimcilik Eğitimi Verecek


Bafra Belediyesi Girişimcilik Eğitimi Verecek

Bafra Belediyesi, İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile 8-11 Şubat 2018 tarihlerinde 25 kişilik “Girişimcilik Eğitimi” verecek.

4 Gün sürecek olan Girişimcilik Eğitiminde Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımı, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, İş planı kavramı ve öğeleri (Pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) ve İş modeli ve iş planına yönelik atölye çalışmaları konuları işlenecektir.

KOSGEB, kendi işini kuracak girişimcilere;  Kuruluş masrafları için 2.000 TL, Makine teçhizat yazılım: 18.000 TL den başlayan, Kira, personel masrafları için: 30.000 TL den başlayan hibe destek sağlayacaktır. Ayrıca Makine teçhizat yazılım için 100.000 TL geri ödemeli destek sağlayacaktır. Girişimcilerin bu destekten faydalanabilmesi için;

•Son 1 yıl içerisinde girişimcinin kurmak isteği işle aynı faaliyet konusunda kurulmuş şirketinin olmaması,

•Mevcutta kendisine ait başka bir işletmesinin bulunmaması ve bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmaması,

•Başka bir yerde SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması,

•Kurulacak işin eğitim, sağlık, finans, eğlence, sosyal hizmetler, tarım, hayvancılık alanlarında olmaması gerekmekte.

İŞKUR, engelli vatandaşlarımıza proje karşılığında 3 bin TL kuruluş işlemleri desteği, 11 bin TL İşletme gideri desteği ve 36 bin TL kuruluş desteği olmak üzere toplamda 50 bin TL destek sunarken, eski hükümlülere de kendi işini kurmaları için brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verilerek; eski hükümlülerin yeniden hayata başlamalarına katkı sağlamak amaçlanmakta.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Belediye olarak ilçemizde her türlü girişimin önünü açtık ve açmaya devam ediyoruz. Özellikle iş bulma güçlüğü yaşayan engelli ve eski hükümlülere belediye olarak destek veriyoruz. Eğitim sonunda Girişimcilik belgelerini alan katılımcılar, gerek KOSGEB, gerekse İŞKUR desteklerinden faydalanabilecekler” dedi.