Altın Portakal Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu


Altın Portakal Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin açılış töreninde, "onur ödülleri" sahiplerini buldu.

Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, aralarında Mehmet Aslantuğ, Emel Sayın, Yılmaz Gruda, Yavuz Bingöl, Özgür Çevik, Deniz Çakır, Nesrin Cavadzade, Connie Nielsen, Maria Grazia Cucinotta, Giulio Violati, Andie MacDowell, Audrey Taotou ve George Hamilton'un da bulunduğu çok sayıda sinema sanatçısı katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, öncelikle festivali 53'üncü defa Antalya'ya kazandıran Antalyalılara teşekkür etmek istediğini belirterek, "'Antalyalılar sahip çıkmasaydı bugün bu festivalin 53'üncüsünü yapamazdık." dedi.

Bakan Avcı, festivalin gerçekleşmesine katkı sağlayanlara ve sanatçılara teşekkür ederken, "Bize başka dünyaların da mümkün olduğunu gösteren değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Festivalin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum." dedi.

Ödüller

Gecede son bir yılda hayatını kaybeden sinema emekçileri anıldı, kısa bir süre önce hayatını kaybeden Tarık Akan'ın filmlerinden kareler gösterildi.

"Altın Portakal Emek Ödülü"ne, seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ve Tolon Karacaoğlu'na layık görülürken, Karındaş ve Karacaoğlu'nun sağlık sorunları nedeniyle katılamadıkları bildirildi.

"Yıldırım Önal Anı Ödülü"nün bir yıl boyunca Kenan Işık'a teslim edildiği açıklandı. Yaklaşık 2 yıl önce düşerek beyin kanaması geçiren ve halen tedavisi süren Kenan Işık adına oğlu Mehmet Işık, ödülü Mehmet Aslantuğ'un elinden aldı. Mehmet Işık, "Yıldırım Önal'ın babamın profesyonel tiyatro kariyerinde önemli bir yeri var. Yıldırım Önal, babamın tiyatrocu olması için çok çaba sarf etmiş, babaannemi ikna etmiş." diye konuştu.

"Onur ödülleri"nin sahibi Yılmaz Gruda, Feyzi Tuna ve Audrey Taotou oldu. Ödülünü Özgür Çevik'in elinden alan Yılmaz Gruda, "Bir gün kendi kendime konuşuyordum 'Bu görsel alemde 75 yılı devirdin, Tanrının huzuruna eli boş gidiyorsun.' dedi. Dedim demedim Uluslararası Antalya Film Festivali'nden bir telefon, sanki içimi okumuşlar gibi. 'Sayın Gruda katiyen yukarıya eli boş gitmeyeceksin' dediler ve sözlerini yerine getirdiler." dedi.

Sinema yönetmeni, senarist ve oyuncu Feyzi Tuna'ya ödülünü Festival Direktörü Elif Dağdeviren takdim ederken, Audrey Taotou'a da ödülünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte verdi.

Ödülünü aldıktan sonra konuşan Audrey Taotou, "Uzun veya kısa diyebileceğim kariyerimde ilk defa bu kadar büyük bir ödüle layık görüldüm. Festivale bu inanılmaz hediyesi için teşekkür ediyorum. İngilizce oynadığım ilk filmde bir Türk kızını canlandırdım. İlk olarak Türkçe aksanla öğrenmiştim İngilizce'yi. Birkaç yıl sonra da İstanbul'a gelmiştim. Son derece özel burada olmak, çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Gecede "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" de Emel Sayın'a verildi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın takdim ettiği ödülü alan Emel Sayın, şunları söyledi: "Duygularımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum, gerçekten heyecanlandım. O kadar muhteşem, olağanüstü bir an ki benim için... Benim işim müzik biliyorsunuz. Ben şarkı söylerim, bir ses sanatçısıyım ama 15 tane de filmim var. Hem müzik hem de sinema hayatımda beni çok sevip bana destek veren halkımıza minnettarım, çok teşekkür ediyorum. Ayrıca ben çok iyi ekiplerle çalıştım, bu büyük bir şanstı. Birlikte çalıştığımız o çok değerli yönetmenlerimize ve rol arkadaşlarıma da şükranlarımı gönderiyorum."

Konuşmasının ardından Bakan Avcı, sanatçı Sayın'ın koluna girerek, birlikte merdivenden indi.

Galada sanatçı Yavuz Bingöl, orkestra eşliğinde Sarı Gelin türküsünü seslendirdi.

Gecede, festivalde izleyicilerle buluşacak 12 ulusal ve 10 uluslararası yarışma filmlerinin kısa tanıtımı yapıldı. Ulusal ve uluslararası jüri de tanıtıldı.

Festivalin açılış galası, ilk kez EXPO 2016 Antalya sergi alanında gerçekleştirildi. Kongre Merkezi önündeki kırmızı halıda yürüyen, yerli ve yabancı ünlülere, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Şıklıkla yarışan ünlülerin renkli kıyafetleri de dikkati çekti.

Galanın ardından katılımcılara resepsiyon verildi.

Kaynak: kultur.gov.tr