2018 Yılının İlk ÜNİ-DOKAP Toplantısı Yapıldı


2018 Yılının İlk ÜNİ-DOKAP Toplantısı Yapıldı

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİ-DOKAP); 2018 yılının ilk üst kurul toplantısını, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Sait Bilgiç'in başkanlığında gerçekleştirdi.

OMÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen toplantıya; DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, DOKAP Genel Sekreteri Prof. Dr. Yusuf Demir ile DOKAP bölge üniversitelerinden Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Ören, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bilgin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Peker ile Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan katıldı. Programları nedeniyle toplantıya katılamayan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sefa Tarhan, Bayburt Üniversitesi Rektörünü ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek temsil etti.

"ÜNİ-DOKAP İkinci Dönem Başkanlığını KTÜ'den devraldık"

2017 yılının sonunda ÜNİ-DOKAP Başkanlığını, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal'dan devralan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç "Henüz kuruluş aşamasında bir yıllık bir geçmişe sahip ÜNİ-DOKAP'ın ilk dönem başkanlığını Karadeniz Teknik Üniversitesi yürütmüştü. Üniversitelerin kuruluş yılları esas alınarak oluşturulan sıralamaya göre de ikinci dönem başkanlığını OMÜ'nün alması gerekiyordu. Yaklaşık bir buçuk ay önce dönem başkanlığını devraldık. Bugün, bu dönem çalışmalarının ilkini yapacağız.” dedi.

"Birlikteliğimiz üniversitelerimize ve ülkemize büyük katkılar sağlayacak"

DOKAP Üniversiteler Birliğinin kuruluş amacı hakkında bilgi veren Rektör Sait Bilgiç "ÜNİ-DOKAP'ın kuruluşuyla Orta ve Doğu Karadeniz'deki üniversitelerin; iş ve güç birliği yaparak imkân ve kaynaklarını daha verimli kullanması, böylece bölgenin ve ülkenin gelişimine daha büyük çapta katkı sağlamaları amaçlanmıştır. Bu konuda çalışmalarımız artarak devam edecektir. Birlikteliğimizin hem üniversitelerimize hem de ülkemize önemli katkılar sağlayacağı inancını taşımaktayız. İnşallah bu toplantıyla 2018 yılı çalışmalarımızın planını yapmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

"ÜNİ-DOKAP 2018 yılı çalışma planı oluşturuldu" 

2017 yılının değerlendirilmesiyle başlayan toplantının gündemini; ÜNİ-DOKAP'ın kurumsal kimliğinin geliştirilmesi ve bütçesinin oluşturularak bütçe çalışmalarının değerlendirilmesi, ÜNİ-DOKAP Dergisi 2018 sayısı, 2018 yılında düzenlenmesi düşünülen uluslararası sempozyum, laboratuvar ve analiz envanter çalışmalarının durum değerlendirmesi, 2018 yılı faaliyetleri ve proje çalışmaları ile üniversitelerde öğrenci birlikleri oluşturularak ÜNİ-DOKAP altında takip edilmesi konuları oluşturdu. Görüş ve önerilerin tartışılmasının ardından toplantı sona erdi.

Toplantının ardından konuklarına OMÜ Kampüsü’nü gezdiren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve beraberindekiler, OMÜ Yaşam Merkezi'nde doğum günü kutlaması yapan öğrencilerin kutlamasına da katıldı. Öğrencinin doğum gününü kutlayan Rektör Sait Bilgiç, konuklarıyla beraber öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Program, Omtel Otel’deki yemek ikramıyla sona erdi.