Vodafone Arena Açıldı


Vodafone Arena Açıldı

Beşiktaşın yeni yuvası Vodafona Arena'nın resmi açılışı, törenle gerçekleştirildi.

Resmi açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile siyaset, spor ve iş dünyasından davetliler katıldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Divan Kurulu Üyeleri, Teknik Direktör Şenol Güneş, Kaptanlar Tolga Zengin ve Necip Uysal'ın yanı sıra efsane teknik direktör Gordon Milne ile Beşiktaş formasını hem teknik direktör hem de futbolcu olarak giyen bir çok futbolsever açılışta yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun stadyuma gelmesinin ardından açılış töreni başladı. İlk önce saygı duruşu yapılırken, ardından da İstiklal Marşımız okundu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kürsüye çıkarak duygularını dile getirdi. Orman, konuşmasında şunları söyledi:

Halkın takımı olan Beşiktaşımız, halkın Cumhurbaşkanı ile Vodafone Arena’yı açıyor. Değerlerimizi koruyarak bugünlere kadar geldik. Her zaman halkın takımı olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ile Vodafone Arena’yı inşa ettik. Sayın Başbakanımız her zaman bizimle ilgilendi. Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan, İstanbul’un ağabeyi Kadir Topbaş hep yanımızda oldu. Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşım Umut Güner’in çok emekleri oldu.

Vodafone, bu stat için 14 milyon Dolar ilave yatırım yaptı. Koç Grubu yanımızda oldu. Kalde bize destek verdi. Stadın yapımı için kredi veren Aktifbank’a ve Ahmet Çalık’a teşekkür ediyorum. En başta bizlere inanan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.

Türkiye 14 yılda sporda büyük bir aşama kaydetti. Bunun en önemli örneği Vodafone Arena. Bu stat futbolun yanı sıra moda ve eğlence aktivitelerine ev sahipliği yapacak. İstanbul’un marka değerini yükseltecek.

Vodafone Arena, kolezyumdan esinlenilerek yapılmıştır. Bu stadın fikir babalarından biri sayın Cumhurbaşkanımızdır. Vodafone Arena, sanki yüzyıllardır buradaymış gibi hissedilecek bir stattır.

Cumhurbaşkanı, kara kartalın eve dönüşünün gizli kahramanıdır. Beşiktaş’ı her daim destekleyen taraftarımızı alkışlayalım.”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören konuşmasında “Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bu projeye ne kadar önem verdiğini biliyorum. Fikret Orman ve yönetim kurulunu tebrik ediyorum” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: “2002’den beri gelişen Türkiye’nin en güzel örneklerinden biri Vodafone Arena. Cumhurbaşkanımız bu stadın yapımın büyük emek harcadı. Bu stadın yapımındaki emekleri için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kürsüdeki konuşmasında şunları söyledi: "Tarihi bir gün yaşıyoruz. Kara Kartal evine dönüyor. Beşiktaş camiası çok sağlam bir geleneğe sahip. Beşiktaş camiası her zaman devletiyle yürüdü. Beşiktaş taraftarı, kulübüne çok bağlıdır. Beşiktaş, dünyanın en çağdaş statlarından birine sahip oldu. Geleceğini garanti altına aldı. Beşiktaş camiası için bu stadın önemini bildiğimiz için yerinde inşa edilmesine izin verdik. Vodafone Arena, Beşiktaş camiasına hayırlı uğurlu olsun.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Beşiktaş camiasına yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum. Kara Kartala yeni stadında başarılı müsabakalar bol gollü galibiyetler diliyorum. Türkiye’nin en köklü spor kulüplerinden biri olan Beşiktaş, bu stadı çok önceden hak ediyordu. Beşiktaş’a gecikmiş hakkını teslim ediyoruz. Beşiktaş’a layık bir stat ortaya çıktı. Bu stadın İstanbul’a ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hükümetimiz bu stadın yapımında büyük katkı yaptı. Vodafone’a teşekkür ediyorum. Beşiktaş taraftarı, sadakati ve heyecanıyla farkını her zaman ortaya koymuştur. Beşiktaş taraftarı, centilmenliğiyle de akıllarda yer almaya devam edecektir. Beşiktaş için yeni bir dönem başlıyor. Beşiktaş’ın bu eserin ruhuna uygun şekilde bir performans göstereceğine inanıyorum. Maçtan maça değil, sürekli halkımıza hizmet eden bir stat oldu. Burada keyifli maçlar izleyeceğiz. Beşiktaş, altyapısından yetiştireceği sporcularla geleceğe emin adımlarla yürüyecek. Beşiktaş’a başarılarla dolu bir gelecek diliyorum. Vodafone Arena’nın yapımında emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Şenol Güneş: Bu eserin meydana gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Umarım bu güzellikler sahaya da yansır. Marka değeri büyüyen Beşiktaş’ı yükseltmeye devam etmek istiyoruz. Tribünler ve zemin çok güzel.

Tolga Zengin: Yarın taraftarımızla buluşacağız. Emeği geçenlerin yüreğine sağlık. Herkesin ruhu var burada. Biz de şampiyonluk kazanarak onlara teşekkür etmek istiyoruz.

Necip Uysal: İnönü Stadı’nda oynamıştım. Vodafone Arena’da da oynayacağım için çok mutluyum. Amacımız şampiyonluk kupasını Vodafone Arena’da kaldırmak.
 
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başkanımız Fikret Orman ile protokol üyeleri Vodafone Arena’nın açılış kurdelesini kestiler.
 
Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Başkanımız Fikret Orman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Vodafone Arena’yı gezdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, santra noktasında sembolik başlama vuruşu yaptı ve futbol topuyla oynadı.

Kaynak: bjk.com.tr