Orta Kulak İltihabı Çeşitli Sağlık Sorunlarını Beraberinde Getiriyor


Orta Kulak İltihabı Çeşitli Sağlık Sorunlarını Beraberinde Getiriyor

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Yusuf Şentürk " kulakta sıklıkla rastlanan iltihaplar bir çok sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini söyledi. 

Kulak iltihabı insanlarda oldukça sık görülen bir sağlık problemidir. İlaç tedavisi dışında yaşanan kulak iltihaplanmaları baş dönmesine, ateş ve şiddetli ağrıya sebep olmaktadır. 

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Op.Dr.Yusuf Şentürk, " kulakta sıklıkla rastlanan iltihaplar hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Op.Dr.Yusuf Şentürk, "Kulak İltihapları dışarıdan boğaz yolu ile ya da içeriden kan vasıtasıyla gelen bir takım mikroplar kulağın her parçasında iltihaplara yol açabilirler. Bunlar arasında en çok görülenleri ve en çok ağrı verenleri orta kulak iltihabıdır. Orta kulakta iltihap olunca, kulak zarı gerilir, kulakta şiddetli ağrılar başlar. İltihabın şiddetine göre kirli salgılar yani irin toplanır. Bu durum kimi zaman kulak zarı kendiliğinden delinerek, irin akar kimi zaman ise kulağın arkasındaki kemikler arasına dolarak orada şiddetli iltihaplar yapabilirler. O zaman hastanın ateşi yükselir, ağrı artar, kulak arkasındaki kemiklere parmakla basılınca şiddetli ağrı duyulur. Bu iltihap çok tehlikelidir; çünkü kulağın bu parçasına yakın olan beyin zarlarına geçerek, menenjit gibi tehlikeli hastalığa yol açabilir. 

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Özellikle soğuk havaların bu rahatsızlığın oluşumuna zemin hazırlarken, bu hastalıkta da erken tanı, tedavi ve düzenli takip ile kontrol altına alınabiliyor. Çok çeşitli olan kulak hastalıklarında yapılacak tedavi de çeşitlidir. Her şeyden önce, hastalığın sebebini ortadan kaldırmak için de derhal doktora başvurmalıdır. Hastalığın cinsine, şiddetine göre, burun ve kulak damlaları, ağrı dindirici ilaçlar, antibiyotikler doktorunuzun uygun görüldüğü takdirde verilebilir. İlaç tedavisinin fayda etmediği durumlarda ise cerrahi operasyon gerektiren durumlarda ortaya çıkabilir." diyerek sözlerine son verdi.