"Ordu Fuar Günleri" Başladı


"Ordu Fuar Günleri" Başladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), KOSGEB Genel Müdürlüğü ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO)’nın katkılarıyla her yıl düzenlenen Ordu Ulusal Fuar Günleri ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Ordu Fuar Günleri açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Ordu'muz giderek gelişiyor, büyüyor,  serpiliyor ve Karadeniz'de bir yıldız doğuyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde kimsenin tahmin edemeyeceği büyüklüğe ulaşacak. Bunu bir kaç sebeple söylüyorum. Birincisi; Ünye OSB'nin bütün sorunlarını çözdük. Bu sene alt yapı ihalesine çıkıyoruz. İkincisi; Fatsa OSB'de inanılmaz bir yatırımcı ile karşı karşıyayız ve orada asıl sorunu çözme noktasında ilerliyoruz. Üçüncüsü ise; Ordu OSB ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu. 

Geçen yıl ve bu yıl turizmde devam eden bir artış olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz, “Geçen sene yabancı tursit sayısında yüzde 64'lük bir artışla 112 bin rakamına ulaştık ve toplamda da 850 bin rakamını gerçekleştirdik. Bu yılda yabancı turist sayımızı  200 bine doğru götürüyoruz. Alt yapısı ve üst yapısıyla, kültürel dokusuyla, nezaketli, zerafetli, girişimci insanıyla biz bu sehri  önümüzdeki 10 yıl içerisinde Karadeniz'de parmakla gösterilen lider bir şehir haline getireceğiz. Başta  büyükşehir belediye başkanımız,  milletvekillerimiz ve çok kıymetli iş adamlarımızla beraber bu yolculuğu hep beraber tamamlayacağız. Dolayısıyla umudumuz, planımız, projemiz var” dedi. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adem Atik de yaptığı konuşmada, ”Ordu'muzun gelişmesi için turizm ve tanıtım alanlarındaki çalışmaların yanısıra ekonomik canlılık ve hareketliliği teşvik etmek için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz. Bunu sağlayacak en güzel yollardan biri de bugün açılışını yapmış olduğumuz ulusal ve uluslararası ölçekteki fuarlardır.  Bu anlamda il içi ve il dışından 80 katılımcının yer aldığı bu fuar, ilimizdeki ekonominin canlanmasına ve hareketlilik kazanmasına önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

OTSO Başkanı Servet Şahin konuşmasında “Fuarcılık, günümüzde en önemli tanıtım ve pazarlama stratejileri arasında yer almaktadır. Tüm dünyada her yıl 120'den fazla ülkede ve 250'ye aşkın sektörde 30 bin civarında fuar düzenlenmektedir. Rekabette ilk  sıraları hedefleyen ülkeler, uluslararası fuarcılık  olmak üzere şehirleri bu yarışın içerisinde tutarak milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır” derken, Ege Fuarcılık Genel Müdürü Erol Küçükoğlu ise yaptığı konuşmada, ”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 2019 yılında içlerinde Ege Fuarcılık tarafından organize edilen ve az sonra açılışını yapacağımız Ordu Fuarı dâhil olmak üzere Türkiye genelinde 128 ulusal toplam 465 fuarin yapılmasına izin vermiştir. Bugünse Karadeniz Ticaret ve Sanayi Fuarı'nın 19, Yapı Dekorasyon ve Doğalgaz İhtisas Fuarı'nın 11, Gıda Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fuarı'nın ise 5. açılışını birlikte yapacağız. Fuarlarımız 2017 yılında yaklaşık 55 bin, 2018 yılında yaklaşık 90 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından “Ordu Fuar Günleri"nin açılış  kurdelesi  Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi.