Balın Başkenti Ordu


Balın Başkenti Ordu

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi ve Balmer AŞ Genel Müdürü Sencer Eser AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’yu TBMM’de ziyaret ederek Ordu’daki arıcılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’yu ziyaret eden ORAY-BİR Başkanı Akın Çiftçi ve Balmer AŞ Genel Müdürü Sencer Eser Ordu’da üretilen balın en kaliteli ballar arasında olduğunu, bala katile standardının getirilmesi ve lisans altına alması hususunda önemli çalışmalar yapıldığını aktardı.

Kaliteli Balın Adresi; Ordu

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu “Arım, Balım, Peteğim" projesi kapsamında kurulan Arıcılık Enstitümüz Türkiye’de tek olma özelliğine sahip. Enstitümüze ait tesislerde akredite laboratuvarı, bal paketleme, polen temizleme ve paketleme, probolis işleme, arı sütü ünitesi ve Ar-Ge bölümleri bulunuyor. Bu tesis Ordumuzu arıcılık ve bal üretimi konusunda özel bir konuma getiriyor. Enstitü ve tesisler Ordu için olduğu kadar ülkemizin dünya bal piyasasındaki yeri için de çok önemli. Bu tesislerde işlenen ürünler özel etiketler ile işaretlenecek. Balı satın alanlar, Ordu’da üretildiğini görüp, kalitesinden emin bir şekilde tüketecek. Türkiye’deki bal ihracatı 5 yıl içinde 5 kat arttı. 5 yılda yaklaşık 18 bin ton bal ihracat eden ülkemiz, bu balların yarısını Amerika gönderdi. İhraç edilen ballar Ordu ve Türkiye ekonomisi için önemli bir katma değer oluşturuyor. Bizler de bu hususta meslek birliklerine, arıcılarımıza, STK’larımıza ve özel sektörün yanındayız. Elimizden gelen desteği sağlamaya hazırız” dedi.