Karadeniz’in En Büyük AVM’si Ordu’da Kuruluyor


Karadeniz’in En Büyük AVM’si Ordu’da Kuruluyor

Karadeniz’in en büyük AVM’si Ordu’da hayata geçiyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 175 milyon lira maliyetinde, 1500 kişiye iş istihdamı sağlayacak olan Ordu Park AVM’nin 18 ay içerisinde hizmete gireceğini söyledi.

BİR LİRA HARCAMADAN 130 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLECEK

Ordu’nun yıllardır özlemle beklediği “Ordu Park AVM Projesi”nin ihalesi gerçekleştirildi. Ordu Büyükşehir Belediyesince uygun bulunan avan projeyle yapılan ihaleye göre, yüklenici firma, 30 yıllık işletme hakkına sahip oldu. 175 milyon liraya mal olacak AVM Projesi, belediyenin kasasından hiç para çıkmadan yüklenici firma tarafından yapılacak. 30 yılın sonunda ise hem AVM belediyeye kalacak, hem de belediye 130 milyon lira kira geliri elde edecek.

HER YIL 10 MİLYON ZİYARETÇİ

Her yıl 10 milyon ziyaretçinin öngörüldüğü AVM’nin, Ordu’nun dışında, Samsun, Trabzon ve Giresun gibi illere de hizmet vereceğini dile getiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz,  projenin 2018 yılında hizmete sunulacağını belirtti. AVM projesinin eski belediye binasının olduğu 65 dönümlük alanın 43 dönümüne inşa edileceğini duyuran ve AVM yapma kararının meclisten oy birliği ile geçtiğini hatırlatan Başkan Enver Yılmaz, “ihale sonuçlandı. Burası 3 katlı zemin artı iki katla birlikte tam 95 bin metrekare inşaat alanından oluşacak. Sadece zemin katında 1300 araçlık kapalı otopark olacak. 43 bin metrekare kiralanabilir alana sahip bu AVM Karadeniz’in en büyüğü olacak” dedi.

MALİYETİ TAM 175 MİLYON LİRA

Ordu Park AVM Projesi’nin 1500 kişiye iş istihdamı sağlayacağını dile getiren Başkan Yılmaz, “İhaleyle birlikte yüklenici firma burayı yapacak ve yapılan bina belediyenin olacak. 30 yıl işletmesini AVM yapacak ve nihayetinde de her yıl bu ihaleyle birlikte yıllık 2.5 milyon lira da büyükşehir belediyesine kira verecek. Biz bu hafta itibariyle ihaleyi onayladığımız takdirde, bu İhalenin bitim tarihi 2018 yılının Haziran ayı. Yani 18 ay sonra İnşallah Karadeniz Bölgesi’nin en büyük AVM’sini hemşehrilerimizin ve bölgenin hizmetine sunmuş olacağız” diye konuştu.

30 YIL SONRA BÜYÜKŞEHİRE GEÇECEK

Altınordu ilçesi Durugöl Mahallesi’nde yaklaşık 44 bin metrekarelik alanda 95 bin m2 üzerine kurulacak olan projenin yıllık kira bedeli 2.5 milyon lira olarak belirlendi. Proje alanı üzerinde bulunan kültür merkezi, ticari alan ve otopark gelirlerinden yüklenici firma cirosundan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ilk 10 yıl için yüzde 6.5, ikinci 10 yıl için yüzde 8.5 ve üçüncü 10 yıl için de yüzde 10.5 oranında pay verilecek. İhaleyle birlikte yüklenici firma, 30 yıl süreli işletme hakkını elde ederken, bu sürenin dolmasıyla birlikte işletmeyi Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edecek.

1500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

1.000 araçlık otoparkı bulunacak olan Ordu Park AVM Projesi, 1000 kişilik çok amaçlı salon, 8 adet sinema, kafeterya ve restoranlar, tekstil ve eğlence birimleri gibi yerli ve yabancı markaların bulunacağı 3 katlı bir yaşam merkezi olarak tasarlandı. 1500 kişiye istihdam sağlayacak olan, Ordu Park AVM, Büyükşehir Belediyesi Durugöl Yerleşkesi’nin bulunduğu alana inşa edilecek ve 2018 yılında tamamlanacak.