Kalp Hastalıklarından Korunmanın Yolları


Kalp Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Kalp hastalıklarından korunmak için tavsiyelerde bulunan Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nurtaç Özer, düzensiz beslenme ve sigaranın kalp hastalıklarını tetiklediğine dikkat çekti.

Stresin hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, diyabet, obezite, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi sebepler kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirten Özer, ”Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 25'i kalp damar hastalıklarının etkisi altındadır. Dünya geneline oranla; ülkemizde kalp damar hastalıkları daha sık görülmekte ve tüm ölüm nedenlerinin yüzde 47,73' ünü oluşturmaktadır." dedi.

DÜZENLİ BESLENME ÖNEMLİ BİR YERE SAHİPTİR

Özer, “Kalp, sağlıklı beslenme alışkanlığıyla hastalıklardan korunabilir. Düzenli beslenmede ana hedef 3 beyazdan uzak durmak gerekir; bunlar tuz, şeker ve hamurlu gıdalardır.  Bunun dışında kalp hastalığına yakalandıktan sonra yine sağlıklı beslenmeye dikkat edilir. Düzenli kontroller aksatılmazsa hasta normal yaşantısına devam edebilir.”dedi.

KALP SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

Kalp sağlığı için öneride bulunan Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nurtaç Özer, Katı yağlar ve aşırı tuz tüketmeyin, Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun, Haftada en az 150 dakika egzersiz yapın, Sebze, meyve, lifli besinler ve balık tüketin, Düzenli sağlık kontrolü yaptırın.” Diyerek sözlerine son verdi.