İsmail Kahraman TBMM Başkanlığı’nı İYİ Partili Durmuş Yılmaz’a Devretti


İsmail Kahraman TBMM Başkanlığı’nı İYİ Partili Durmuş Yılmaz’a Devretti

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Başkanlığı görevini TBMM içtüzüğü uyarınca en yaşlı üye olan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz'a devretti. Devir Teslim Töreninin ardından TBMM Geçici Başkanı Yılmaz TBMM'de bulunan Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. 

Yılmaz, TBMM'nin Geçici Başkanı sıfatıyla görevi TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan devraldı. 

Kahraman, Başkanlık makamındaki devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin demokrasi için elzem ve onun ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. 

Sandığın 24 Haziran'da konuştuğunu ve yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Kahraman, şunları kaydetti: 

"Her dönem, elinden geleni yapar. Partinin adı farklı olsun, hiç fark etmez. Hepsinin hedefi, ettikleri yemin çerçevesinde ülkemizin esenliği, ilerlemesi, gelişmesi, huzuru için nice hizmetler yapmaktır. 26. Dönem'de Meclis Başkanı olarak bulunmuş olmaktan iftihar ediyorum. Bu dönem çok kritik bir dönem oldu ve siyasi tarihte mümtaz ve ayrı bir yer taşıyacaktır. Zira hain bir darbe teşebbüsüyle karşılaştık. Ama bütün bir millet olarak ve milletin temsilcisi TBMM olarak ayaktaydık, ayağa kalktık ve direndik. Cumhurbaşkanımız da milleti meydanlara çağırdı. Parti farkı gözetmeden milletimiz demokrasiye olan inancını ispat etti. Yine böyle inşallah birlik, bütünlük içinde devam edeceğiz." 

26. Dönem'de Anayasa değişikliği olduğunu da anımsatan Kahraman, bunun köklü bir değişiklik niteliği taşıdığını ve istikrara yarayacağını, kuvvetler ayrılığı ile Türkiye'nin gelişmesinde ve demokrasinin yerleşmesinde çok büyük faydasının olacağına inandığını söyledi. 

Başkanlığı temsilen, başkanlık mührünü Yılmaz'a teslim eden Kahraman, "Bunu ben Sayın Deniz Baykal'dan, 26. Dönem'in başında devralmıştım. Şimdi de bu mührü zatıalinize tevdi ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu. 

Durmuş Yılmaz ise siyasi partilerin demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olduğuna ve sandığın önemine işaret etti. 

Yılmaz, "Sonuç itibarıyla iktidarlar sandıkta el değiştirirler. Fakat sandık demokrasinin tamamı değildir. Sandığın ötesinde de demokrasi vardır." değerlendirmesinde bulundu. 

Kahraman daha sonra Yılmaz'a çiçek verdi. Kahraman'ın, "Efendim beyaz renkleri seçtik." demesi üzerine Yılmaz, "Hayat, geleceğimiz beyaz olsun. İnşallah önümüzde beyaz günler olacak ve olmasını diliyorum. Her şey bizim irademizle başlar, her şey bizim irademizle biter. Bunu kendimize düstur edindiğimiz sürece üçüncü kişilerin, grupların veya güçlerin yapabileceği şeyler bizim irademizle sınırlıdır. Yeter ki biz bu iradenin hakkını verelim." diye konuştu. 

Devir teslimin ardından TBMM Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz ile milletvekilleri katıldı. 

Yılmaz'ın, anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, görevi sırasında TBMM'nin etkin bir şekilde yönetilmesi için yapılması gerekenleri yapmaya gayret edeceklerini belirterek, 27. Dönemin millete hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundu. 

"Hayli uzun bir yemin töreni olacak. 600 milletvekili. Siz nasıl dayanacaksınız? Hazırlığınız var mı?" sorusuna ise Yılmaz, "Hamdolsun o kadar takatım var. Hiç problem değil." yanıtını verdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasının kendisine ulaşıp ulaşmadığı sorusu üzerine ise Yılmaz, "Mazbata şu anda zannedersem Başkanlığın makamında" dedi.

Kaynak: tbmm.gov.tr