Girişimcilikte Önce Kadın Yarışmasında Samsun’a İki Ödül Birden


Girişimcilikte Önce Kadın Yarışmasında Samsun’a İki Ödül Birden

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi, ilk yılında 10 ilde 10 bin kadına ulaştı. Proje kapsamında düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nda Samsun İlkadım Halk Eğitimi Merkezi’ne kayıtlı kadın girişimciler iki ödül birden kazandı. Buna göre, moda ve giysi tasarımı ile ilgilenen Asuman Kanca yarışmada ikinci olurken, nakış işleri yapan Neslihan Kayhan da Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen kadınların girişimcilik kapasitelerini iletişim teknolojilerinin desteğiyle artırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi, ilk yılında yaklaşık 10 bin kadına ulaştı.

Proje çerçevesinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak en yüksek ticari performansı sergileyen kadınları ödüllendirmek üzere, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ve Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Gönç’ün katılımlarıyla Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ödül töreni düzenlendi. Yarışmada, Samsun İlkadım Halk Eğitimi Merkezi’nden Asuman Kanca ikinci olarak 7 bin 500 TL, aynı merkezden Neslihan Kayhan ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görülerek 2 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Mühendisti, modacı oldu

Ziraat Yüksek Mühendisliği bölümünü bitiren Asuman Kanca (38), 10 yıl aktif çalışma hayatında bulunduktan sonra giyim ve moda üzerine çalışmaya başladı. Son 4 yıldır Samsun İlkadım Halk Eğitimi Merkezi’ne kayıtlı olan Kanca, bugüne kadar projenin oncekadin.gov.tr adresindeki sitesine 110 ilan girerek toplam 3.520 TL’lik gelir elde etti. Küçük yaşlardan beri modaya ilgi duyduğunu belirten Kanca, evlenip çocuk sahibi olduktan sonra hobi olarak başladığı kursun hayatına yön verdiğini söyledi. Mayıs 2015’te Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile tanıştığını ifade eden Kanca, bu proje ile girişim hikâyesini kazanım hikâyesine dönüştürerek hem sevdiği işi yapma, hem de kazanç sağlama imkânı bulduğunu kaydetti. Kanca, evli ve 1 çocuk annesi.

Dükkân açmak istiyor

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile tanışmadan önce tezgahtarlık ve kasiyerlik gibi geçici işlerde çalışan Neslihan Kayhan (38), Samsun İlkadım Halk Eğitimi Merkezi’ne kayıt olarak nakış öğrendi. Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile nakış işlerini internet üzerinden satmaya başlayan Kayhan, bugüne kadar projenin oncekadin.gov.tr adresindeki sitesine 121 ilan girerek toplam 1.500 TL’lik gelir elde etti. Bu projenin kendisine umut ve inanç kaynağı olduğunu, kendine güvenini yeniden kazandığını söyleyen Kayhan, bir dükkân açıp hem kendi yaptığı ürünleri sergilemeyi, hem malzeme satışı yapmayı, hem de diğer kadınlara kurs vermeyi hedefliyor. Kayhan, 1 çocuk annesi.

“Kadınlarımızı üretime teşvik için bu projeyi önemsiyoruz”

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Onuncu kalkınma planında ‘girişimcilik kültürü; eğitimin her kademesinde girişimciliğe yönelik örgün ve yaygın eğitim programları, girişimcilik eğitimlerinin niteliğinin artırılması, girişimci rol modellerinin tanıtılması ve ödüllendirilmesine yönelik uygulamalar yoluyla geliştirilecektir’ ifadesi yer almakta, ‘eğitim sisteminde, bireylerin kişilik ve kabiliyetlerini geliştiren, hayat boyu öğrenme yaklaşımı çerçevesinde işgücü piyasasıyla uyumunu güçlendiren, fırsat eşitliğine dayalı, kalite odaklı dönüşüm sürdürülecektir’ denilmektedir. Bu doğrultuda, Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğinde kadınlarımıza girişimcilik konusunda eğitimler verilerek el emeği, göz nuru ürünlerinin bilgi iletişim teknolojisinin getirdiği yeniliklerle satışının kolaylaştırılması ve hobi olarak başlanan birçok çalışmanın gelir getirici bir faaliyete dönüşmesini sağlamak amacıyla Girişimcilikte Önce Kadın Projesi başlatılmıştır. Proje kapsamında yürütülen yarışma, proje ortaklarının temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından değerlendirilmiştir ve kazanan kursiyerler ve danışman öğretmenler belirlenmiştir. Yarışmada başarı gösteren illerimizin Milli Eğitim Müdürlerini, projeye emek vererek çalışmaları özveriyle yürüten 10 ilimizin Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Şube Müdürlerini, finalist kursiyerlerimiz ve danışman öğretmenlerimizin bulunduğu halk eğitimi merkezlerimizin değerli idarecilerini, ödül almaya hak kazanan danışman öğretmenlerimizi ve kursiyerlerimizi bugün burada bir araya getirdik ve ödüllerimizi sahiplerine vereceğiz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak kadınlarımızı üretime teşvik için bu projeyi önemsiyor ve kadın girişimcilerimizi her alanda destekleyeceğimizi ifade ediyoruz. Üreten kadınlarımıza yeni fırsatlar sunmak üzere yapılandırılmış olan bu çalışmanın geliştirilmesinde ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

“Kadın girişimciliğini öncelikli sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz”

Günümüzde işsizlik ve istihdamın tüm dünyada önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şu şekilde konuştu:

“Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, yaklaşık 2 milyar kişi çalışma çağında olmasına rağmen işgücü piyasasına katılamıyor. Bununla birlikte, mevcut istihdam oranlarının korunabilmesi için 2027 yılına kadar 600 milyon yeni işe ihtiyaç duyuluyor. Vodafone olarak, istihdam sorununun girişimcilik ile çözülebileceğine inanıyoruz. Her 100 erkeğe 31 kadın girişimcinin düştüğü ülkemizde kadın girişimciliğinin ve kadının ekonomiye katılımının teşvik edilmesi, açık ve net bir ihtiyaç olarak önümüzde duruyor. Dolayısıyla, kadın girişimciliğinin desteklenmesini öncelikli kurumsal sosyal sorumluluklarımız arasında görüyor ve kadınlarımızın girişimcilik fırsatlarından eşit faydalanması için mobil iletişim teknolojilerinin gücünü kullanarak çeşitli projeler yürütüyoruz. Bu projelerimizin sonuncusu, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle başlattığımız Girişimcilikte Önce Kadın Projesi oldu. Bugüne kadar yaklaşık 10 bin kadına ulaştığımız bu proje kapsamında kadınlar arasında girişimcilik kültürünün yaygınlaşması hedefiyle Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nı düzenledik. Bugün bu yarışmamızda dereceye giren 5 başarılı kadın girişimcimizi ödüllendirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kadınlarımız, azimli ve özverili çalışmaları ile kendi başarı hikâyelerini yazarak tüm Türkiye’ye örnek oldular. Türkiye Vodafone Vakfı adına kendilerini tebrik ediyor, ödül alan kursiyerlerimizin girişimci kadınlarımız için bir motivasyon kaynağı olmasını diliyorum.”

Bilgi toplumuna giden süreci hızlandırmayı hedefliyoruz

Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Gönç ise şunları kaydetti:

“Vakfımızın öncelikli hedefi, bilgi toplumuna giden süreci hızlandırmak. Bu hedefe yönelik pek çok çalışma gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Küreselleşme sürecinde, uluslararası rekabete dayanma gücüne kavuşmuş ve verimliliğin her alanda en üst düzeyde sağlandığı bir ülke olma yolundaki Türkiye’nin, tüm bu hayallerini gerçekleştirebilmesi için en gerekli unsurlardan biri olan bilişimi, tüm topluma yaygınlaştırmaya çalışan Vakfımız, bilişimin ekonomideki payının artması için, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinliklerini teşvik edecek ekonomik ve sosyal çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve uygulanmalarını sağlamak için uğraş veriyor. Vakfımızla ortak amaçlara hizmet eden Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nde eğitim içeriklerinin hazırlanmasına destek sağladık. Dilimizdeki güzel bir deyimle ifade etmek gerekirse, çorbada tuzumuzun bulunmasından büyük mutluluk ve gurur duyduk. Vakfımız benzeri çalışmalara her zaman kucak açacaktır. Sözlerime son verirken, proje ortaklarımız Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Vodafone Vakfı’na teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, bu projenin başarıya ulaşmasında kilit rol oynayan tüm danışman öğretmenlerimize ve sunulan olanağı değerlendirme cesareti ve azmi gösteren kadın kursiyerlerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Toplam 26 bin 500 liralık can suyu desteği

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması değerlendirmesine, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Samsun, Bursa, Diyarbakır, Elazığ ve Giresun’da Girişimcilikte Önce Kadın Projesi kapsamında belirlenen halk eğitimi merkezlerinde Nisan - Aralık 2015 tarihleri arasında eğitim alan kadın kursiyerler katıldı. Eğitim alan tüm kadınların kendi üretimleri olan el yapımı ürünlerle katıldığı ve projenin internet sitesi aracılığıyla satış yaptığı yarışmaya başvurular, proje ortaklarının temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Başvurularda, katılımcıların proje öncesindeki durumları, projeyle yaşanan değişim ve proje sonrasına yönelik beklentileri dikkate alınırken, projenin internet sitesine girilen ürün adedi, satış adedi ve toplam satış tutarı da değerlendirmede kriter olarak kullanıldı.

Yarışmada Eskişehir’den Sebahat Oral birinci, İstanbul’dan Nazik Kocaoğlu üçüncü olarak sırasıyla 10 bin TL ve 5 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Diğer yandan, İstanbul’dan Rabia Özdemir Tokat Jüri Özel Ödülü’ne layık görülerek 2 bin TL’lik ödüle hak kazandı. Yarışmada en başarılı 6 danışman öğretmene de tablet bilgisayar hediye edildi.

10 ilde 10 bin kadına ulaşıldı

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirildi. Proje ile 10 ilde 100 danışman öğretmenle 10 bin kadına halk eğitimi merkezlerinde bilgi iletişim teknolojileri ve girişimcilik üzerine eğitimler verildi. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak el emeklerini kazanca dönüştürebiliyor. Bugüne kadar 13 bin ürün dijital mağaza üzerinden satışa sunuldu. Tüm kursiyerlerin katılım sertifikası aldığı projede ayrıca, 300 kadının da KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden yararlanması hedefleniyor.