EURO 2024 Adaylık Logo ve Sloganı Tanıtıldı


EURO 2024 Adaylık Logo ve Sloganı Tanıtıldı

Türkiye'nin adaylık çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüğü 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası logo ve sloganı tanıtım toplantısı, Riva TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlendi.

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu'nda yapılan lansmana Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve çok sayıda davetli katıldı.

Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği adaylık sürecinin anlatıldığı toplantıda aday kent ve stadyumların görüntüleri eşliğinde dünyaya turnuvayı düzenleme arzumuzun kuvvetli bir şekilde verildiği video gösterimi ile Türkiye'nin UEFA EURO 2024 logo ve sloganı kamuoyuna açıklandı.

Yıldırım Demirören: Hedefimiz 'Unutulmaz bir anı' bırakmak

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, törende yaptığı konuşmada logo ve sloganın Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi ve şu ifadeleri kullandı: "Türk futbolunun Avrupa'daki gücüne güç katacak olan "2024 projemiz" kapsamında düzenlediğimiz, logo ve sloganımızı tanıtacağımız lansmana hoş geldiniz.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adaylığımızı 11 ay önce 15 Şubat'ta duyurduk.

2 Mart'ta ise UEFA'ya resmi başvurumuzu yaptık.

Süreç; aday şehir ve stadyumları tespit etmemizle devam etti. Ardından 9 kentimizin vali ve belediye başkanları ile yoğun mesailer gerçekleştirdik.

Bugün de 2024 yolculuğumuzda önemli bir günü birlikte yaşıyoruz.

Bildiğiniz gibi, Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin desteğiyle 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı Türkiye'ye armağan etmek istiyoruz.

Buradan spor sevgisiyle bize daima güç veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a destekleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Hükümetimizin ve bakanlıklarımızın, UEFA'nın istediği tüm garantileri vermesi, bu yarışta en büyük avantajımız olacak.

Bir diğer önemli kozumuz ise genç, modern ve enerjik stadyumlarımız…

Futbol alt yapı yatırımında dünyaya örnek ülkeyiz.

O kadar görkemli stadyumlar yaptık ki, UEFA 2019 Süper Kupa'yı bize verdi, 2020 Şampiyonlar Ligi finaline adayız… güçlüyüz, o finali de alacağız…

İstanbul başta olmak üzere, Ankara'dan Eskişehir'e, İzmit'ten Bursa'ya, Konya'dan Antalya'ya, Trabzon'dan Gaziantep'e Türkiye'yi kapsayan 9 şehir ve 10 stadımızla mükemmel bir ev sahipliği için şimdiden hazırız.

Osman Aşkın Bak: "Birlikteyiz ve birlikte güçlüyüz"

Logo ve slogan tanıtımında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığından dolayı büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Bak, şu ifadeleri kullandı: "Heyecanlıyız, mutluyuz. Biz ülke olarak heyecanımızı paylaşmayı, yaşamayı severiz. Yaptığımız statlar, tesisler bizleri gururlandırıyor. Yapılan statları görüyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımız sporun içinden gelen birisi. Futbolun her kademesinde bulunmuş bir lider. O da bunu çok istiyor. Bu noktadaki desteği tam. Sayın Başbakanımız da aynı şekilde bu adaylığı yürekten destekliyor. Hükümet olarak biz her şeyimizle bunun arkasındayız. Güzel ülkemize, büyüyen Türkiye'ye böyle bir organizasyon çok yakışır. Bizlerin geleneklerinde, genlerinde paylaşmak var. Paylaşmayı severiz. Misafirperverliği severiz. Bu genlerimizde var. 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılı. Coşkuyla kutlayacağız ardında da Avrupa şampiyonası için hedefimizi başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız tesis seferberliği başlattı. Hükümet olarak Türk futbolunun marka değerini biliyoruz. Artmasını da istiyoruz. TFF'nin 27 Nisan'a kadar hazırlaması gereken dosya için her türlü desteği veriyoruz. Valilerimizle de toplantılar yapıldı. Hem İçişler Bakanlığı hem Gençlik ve Spor Bakanlığımız adım adım hazırlıklara eşlik ediyor. Futbolda da ekonomide de bölgemizde de büyüyoruz. Sağlam adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Bu ülkeye böyle büyük bir organizasyon yakışır. Biz heyecanımızla kazanacağız. Güzel Türkiyemize bu yakışır. Birlikteyiz ve birlikte güçlüyüz."

9 kent 10 stadyum

Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri adaylık dosyasında yer alacak şehir ve stadyumlar şöyle:

İstanbul (Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu), Bursa (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Antalya (Antalya Stadyumu), Eskişehir (Eskişehir Yeni Stadyum), Gaziantep (Gaziantep Stadyumu), Konya (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi), Kocaeli (Yeni Stadyum), Ankara (Yeni Stadyum).

Adaylık süreci

UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık süreci ile ilgili bugüne kadar yaşanan ve bundan sonra izlenecek takvim şöyle:

9 Aralık 2016 UEFA'nın resmi başvuru isteklerini üye ülke federasyonlarına göndermesi

3 Mart 2017 Üye ülke federasyonları için katılım mektuplarını son gönderim tarihi

10 Mart 2017 Aday ülkelerin UEFA tarafından ilan edilmesi

17 Mart 2017 Başvuru sahipleri için başvuru koşullarının sağlanması

27-28 Nisan 2017 Başvuru sahipleri için çalıştay

27 Nisan 2018 Başvuru dokümanlarının UEFA'ya gönderilmesi için son tarih

Eylül 2018 UEFA EURO 2024'e ev sahipliği yapacak ülkenin seçilmesi

Kaynak:tff.org