19 Mayıs ve Gençlik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlanacak


19 Mayıs ve Gençlik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlanacak

Binlerce genç “Gençlik Haftası”nda bir araya gelecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası’ kapsamında bu yıl da birbirinden önemli programlara imza atacak.

Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin tarih bilinci, milli ruh ve şuur kazanmalarını, toplumla bütünleşmelerini, çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere aktif olarak katılmalarını sağlamak amacıyla düzenlenecek gençlik haftasında binlerce genç, bir araya gelecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde 15-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası’nda birçok önemli etkinliğe imza atılacak. Gençlik haftasının açılışı, 15 Mayıs Pazar günü Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla Anıtkabir’de düzenlenecek resmi törenle yapılacak.

Bakan Çağatay Kılıç, gençlere ‘e-okuyucu’ hediye edecek

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 16 Mayıs Pazartesi günü biri kadın biri erkek olmak üzere 81 ilden ve KKTC’den getirilen 2 kişi ile toplamda 164 temsilci genci,  Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda kabul edecek ve temsilci gençlere ‘E-Okuyucu’ hediye edecek.

Temsilci gençler, 18 Mayıs Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman tarafından da kabul edilecek.

Binlerce genç Anıtkabir’e yürüyecek

19 Mayıs Perşembe günü ise Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bakanlık personeli, sporcular, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılacağı programda yaklaşık 10 bin kişi, Anıtkabir’e yürüyecek.

Sabah saat 09.00’da başlayacak Anıtkabir programı, mozoleye çelenk bırakma, Anıtkabir Özel Defterinin imzalanması, İstiklal Marşı’nın okunması ve toplu fotoğraf çekimi yapılmasıyla sona erecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle bir araya gelecek

Gençlik Haftası kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs’ta, temsilci gençler, bakanlık projelerine katılan gençler, sporcu gençler, çalışan ve engelli gençliği temsil eden gençlerden oluşan 400 kişilik heyeti kabul edecek.

Temsilci gençler, aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da Çankaya Köşkü’nde kabul edilecek. Temsilci gençler ayrıca gençlik haftası boyunca Ankara’nın tarihi ve kültürel mekânları ziyaret edecek, Türk Müziği ve Skeç Yarışmalarının Türkiye Finallerini izleyecek. Gençlik Haftası bitimine müteakip 20-23 Mayıs tarihlerinde de Bursa ve Çanakkale gezisi programına katılacaklar.

 Türk Müziği Yarışması Türkiye Finali Ankara’da yapılacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Yarışması’nın Türkiye Finali, 16 Mayıs Pazartesi günü Bakanlık Konferans Salonu’nda yapılacak. Yarışmaya 37 ilden 64 yarışmacı katılarak Türk Sanat, Türk Halk ve Geleneksel Türk Müziği alanlarında eserler seslendirecek.

Skeç Yarışması Türkiye Finali’nde heyecan 18 Mayıs’ta yaşanacak

Bakanlık tarafından düzenlenen projelerden olan Gençlik Merkezleri Arası Skeç Yarışması’nın Türkiye Finali ise 18 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da Congresium'da düzenlenecek. Yarışmada 7 bölgeyi temsil eden 7 ekip ‘Temel Değerler Eğitimi’ konularında yazdıkları eseri ünlü oyunculardan oluşan jüri önünde sahneye taşıyacak.