YEDAŞ, Dijitaleşme ve Şebeke Geliştirme Yolunda Önemli Adımlar Atıyor


YEDAŞ, Dijitaleşme ve Şebeke Geliştirme Yolunda Önemli Adımlar Atıyor

YEDAŞ, şebeke yapısında, teknoloji, Ar-Ge faaliyetlerinde ve Çağrı Merkezi alanında yenilikçi uygulamalar ve yatırımlarla geliştirmeler yapmaya devam ediyor.

Yedaş Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, SASA Cafe’de Samsun’da görev yapan gazetecilerle kahvaltı programında bir araya geldi.  Aktürk, 2016 yılı çalışmaları ve 2017 yılı yatırım planları hakkında bilgi verdi.

Samsun, Ordu, Çorum, Sinop, Amasya illerinde faaliyet göstermeye başladığı günden bu yana uluslararası standartlarda elektrik dağıtımı kalitesini hedefleyen YEDAŞ, şebeke yapısında, teknoloji, Ar-Ge faaliyetlerinde ve Çağrı Merkezi alanında yenilikçi uygulamalar ve yatırımlarla geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2016 yılında 141 Milyon 214 Bin 873 TL şebeke yatırımı; 43 Milyon 093 Bin 775 TL teknoloji yatırımı; 10 Milyon 392 Bin 058 TL çevre güvenlik yatırımı; 2 Milyon 907 Bin 275 TL sayaç yatırımını hayata geçirdi. 2017 yılında ise 240 Milyon 031 Bin 378 TL şebeke yatırımı; 21 Milyon 789 Bin 157 TL teknoloji yatırımı; 11 Milyon 700 Bin TL çevre güvenlik yatırımı; 5 Milyon 562 Bin 463 TL sayaç yatırımı yapmayı planlıyor.

2017 Yılı Tesis Yatırım Planında Büyük Oran, Kırsal & Şehir Havai Hat Yatırımlarının

Şebekenin yaşayan, dönüşen bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, tesis yapısında ekonomik ömrünü tamamlamış yapılarda iyileştirmeler yaptıklarını açıkladı. Farklı sebeplere bağlı olarak hasar gören direklerin değiştirildiğini; açık olan elektrik dağıtım bölümlerinin izole edilerek can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapıldığını anlattı. Son yıllarda kent merkezlerinin yanı sıra ilçelerde de yerleşimin gelişmesi ile birlikte önemli aydınlatma ve tesis yatırımı yapıldığını ifade etti.

Aktürk, “ Müşteriye ulaştığımız noktalarda elektrik dağıtım kalitesi ve sürekliliğini sağlamak amacıyla kurum ve kuruluşların alt yapı çalışmalarını analiz ederek, kapasite artışı, yeni şebeke yapımı gibi ihtiyaçları değerlendirip, enerji taleplerini karşılamaya yönelik 5-10 yıllık yatırım planlarımızı oluşturduk. Ekonomik ömrünü tamamlamış ve hizmet kalitesinin düşmesine sebep olan şebeke ve tesisin iyileştirilmesine öncelik veriyoruz. ” dedi.

2017 Yılında Samsun’da Abone Başına 135,83 TL Yatırım Planlanıyor

YEDAŞ, Samsun’da 2011 – 2015 yılları arasında kişi başına 174,31 TL yatırım gerçekleştirdi. 2016 yılında ise kişi başına düşen yatırım miktarının 57, 83 TL olarak gerçekleştiğini açıklayan Genel Müdür Rıdvan Aktürk, bu rakamı 2017 yılında 78, 98 TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Abone başına 2011 – 2015 yılları arasındaki yatırım tutarının 299,77 TL; 2016 abone başına yatırım tutarının 99,46 TL olarak gerçekleştiğini, 2017 yılında ise 135,83 TL tutarında yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Akıllı Şebeke Yolunda Teknoloji Entegrasyonunda Hızla İlerliyoruz

Elektrik dağıtım şebekesinin tedarik sürekliliği ve kalitesi açısından dijitalleşme ve akıllı şebeke uygulamalarının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Aktürk, “2016 yılında toplam yatırımın %20’sini teknoloji yatırımlarına ayırdık ve 43 Milyon 093 Bin 775 TL değerinde yatırım yaptık” dedi.

Big Data ile Tüketici Tüketim ve Trafo Tüketim Bilgileri Karşılaştırılarak Kaçak ve Arıza Tespiti Yapılacak     

Sektörde öncü dağıtım şirketi kimliğinin, sürdürülebilirliğini sağlamak ve uluslararası standartlarda hizmet vermek amacıyla Ar-Ge faaliyetlerine devam ettiklerini ifade eden Aktürk, EPDK tarafından desteklenen Big Data projesini geliştirmeye başladıkları bilgisini verdi.

2016 Yılında İletişim Kanallarımızı Geliştirdik

Müşteri memnuniyetinin birinci koşulunun güven, düzenli bilgi akışı ve sağlıklı iletişim olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Rıdvan Aktürk, “ 2016 yılında YEDAŞ 186 Mobil Uygulamayı geliştirdik. YEDAŞ 186 Mobil uygulama üzerinden kullanıcılara planlı kesinti bilgilerini 48 saat öncesinde iletiyoruz. Çağrı merkezimizi büyüterek 151 müşteri temsilcisi ile hizmet vermeye başladık. 0530 1060 186 numaralı WhatsApp ve BİP destek hattını oluşturduk ve bu kanal üzerinden gelen bildirim, talep, şikayetlere de hızlı dönüş sağlıyoruz” dedi.

Çalışan Memnuniyeti ve İş Sağlığı Güvenliğine Önem Veriyoruz

Müşteri memnuniyetinin çalışan memnuniyeti ile doğru orantılı olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Rıdvan Aktürk, “Çalışanların kendilerini ifade edebilecekleri uygulamalar geliştiriyoruz. Kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler düzenliyoruz. Aklımda Fikrimde YEDAŞ uygulaması ile iş süreçlerine aktif katılımlarını sağlayacak bir platform oluşturduk. Dünyaca ünlü “Bağımsız Çalışan” araştırma şirketi olan Aon Hewitt tarafından bu yıl 10. kez gerçekleştirilen Çalışan Bağlılığı Anketi sonuçlarına göre  “En İyi İş Yeri” ödülüne layık görüldük.” dedi.  Çalışanların güvenli ve sağlıklı bir ortamda çalışmalarına özen gösterdiklerini ifade eden Sayın Aktürk, iş sağlığı güvenliği açısından iyileştirmeler yaptıklarını belirtti.