Türkiye’nin Deaflympıcs Tarihi Başarılarla Dolu


Türkiye’nin Deaflympıcs Tarihi Başarılarla Dolu

Türkiye, İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda katıldığı 10 organizasyondan toplam 82 madalya kazandı.

Yaz Olimpiyat Oyunlarından sonra en kapsamlı spor organizasyonu olma özelliği taşıyan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda, her geçen yıl artan başarı grafiğiyle dünyada önemli yer edinen Türkiye, 23’ncüsü Samsun’da düzenlenecek olan oyunlarda madalya beklentisini yüksek tutuyor.

MİLLİ SPORCULARIMIZDAN SOFYA’DA TARİHİ BAŞARI

İlk ayağı 1924 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen oyunlara ilk kez 1989’da katılan Türkiye, turnuvanın Yeni Zelanda ayağına katılım sağlayarak atletizm branşında 2 bronz madalya kazanırken, 2013 yılında Sofia’da gerçekleşen sessiz oyunlarda büyük başarı göstererek 32 madalya ile buluştu. Bulgaristan’ın Sofya kentinde gerçekleştirilen Yaz Deaflympics Oyunları, Tayvan’da düzenlenen bir önceki Deaflympics Oyunlarına göre 200’den daha fazla sporcu artışı göstererek bünyesine altı ulus daha eklemişti.

Deaflympics tarihinde 1'i kış olmak üzere 8 farklı organizasyonda madalya kazanan Türkiye’nin oyunlardaki başarı çizelgesi şöyle;

Christchurch 1989

2 bronz (Atletizm)

Sofya 1993 (3 Madalya)

2 gümüş , 1 bronz (Atletizm)

Kopenhag 1997 (8 Madalya)

1 Altın (Futbol), 4 gümüş (Atletizm), 3 bronz (Atletizm)

Roma 2001 (6 Madalya)

3 Altın, 3 bronz (Atletizm)

Melbourne 2005 (10 Madalya)

2 altın, 5 gümüş, 3 bronz (Atletizm)

Salt Lake 2007 (1 Madalya)

1 bronz Atletizm

Taipei 2009 (17 Madalya)

4 altın (1 Tekvando, 3 Atletizm)   , 6 gümüş (1 Judo, 5 Atletizm), 7 bronz (1 Tekvando, 6 Atletizm)

Sofya 2013 (32 madalya)

7 altın (2 Judo, 1 Karate, 3 Tekvando, 1 Atletizm) , 9 gümüş (1 Judo, 2 Karate, 3 Tekvando, 3 Atletizm) 16 bronz (3 Judo, 3 Karate, 4 Tekvando, 6 Atletizm)

DEAFLYMPICS TARİHİNDE İLKLERİN SAHİBİ SAMSUN

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Samsun; ICSD yetkililerini de etkisi altına almayı başardı.

Dünyada ilk kez deniz doldurularak yapılan ve Karadeniz Bölgesi’nin ilk golf sahası olma özelliğini taşıyan golf sahasını ziyaret eden ICSD yetkilileri; İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez, golf branşının da Samsun’da yer alacağını belirttiler. Sporda giderek artan gücüyle tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Türkiye, uluslararası alanda saygı gören bir ülke haline gelmeyi başardı.

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları 21 branşta gerçekleştirilecek. (Atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, bisiklet (yol), bisiklet (dağ), bowling, futbol, golf, güreş (grekoromen), güreş (serbest), hentbol, judo, karate, masa tenisi, oryantiring, plaj voleybolu, tekvando, tenis, voleybol, yüzme)

Organizasyona misafirler, medya, görevliler ve tüm katılımcılar olmak üzere yaklaşık 30 bin kişi gelmesi bekleniyor. Şehirdeki 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin çoğunda o tarihlere dair rezervasyonlar yapılmış ve bu rezervasyonlar esas alındığında yüzde yüz doluluk oranı sağlanmış durumda. Ayrıca oyunlarda yaklaşık 1500 gönüllü görev yapacak.