Sit Alanının İmar Planı Yenileniyor


Sit Alanının İmar Planı Yenileniyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesinin en eski yerleşim yeri olan Taşbaşı, Zaferi Milli ve Aziziye Mahallelerini cazibe merkezi haline getirmek amacıyla çalışma başlattı.

Bu kapsamda kentsel sit alanı içerisinde kalan bölgeye ait koruma imar planı, vatandaşların ihtiyaçları ve mevzuat hükümleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenecek.

DEĞİŞİKLİK BÖLGENİN POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARACAK

Parsellerdeki kütle sorunları, ulaşım ağındaki yetersizlik, ticari işletmeler ve günübirlik otel vb. gibi fonksiyonların yetersizliği, sahil bağlantısının zayıflığı, plan notlarının güncelliğini yitirmesi ve birçok tarihi eserin restorasyonunun yapılamaması gibi sebeplerle atıl bir duruma düşen bölgenin kaderi, Büyükşehir Belediyesinin yapacağı çalışmayla değişecek. Yaklaşık 22 yıldır yenilenmeyen imar planı, değişen mevzuat hükümleri ve kent dokusu nedeniyle canlılığını yitiren sit alanı, koruma imar planının yenilenmesiyle birlikte yeniden bir cazibe merkezi haline gelecek.

ÇALIŞMALAR 2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Bölgede yaşanan sorunların çözülmesi ve geride kalmışlığının en önemli etkenlerinden biri olan koruma imar planının yenilenmesi amacıyla çalışmalar başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk etapta sit alanının haritası yenilenirken diğer çalışmaların sürdüğü ve planın 2018 yılı içinde yenileneceği belirtildi.