Samsun, Kızılırmak Deltası İle Dünya Mirasının Yaşatıldığı Türkiye’de İlk Yer Olacak


Samsun, Kızılırmak Deltası İle Dünya Mirasının Yaşatıldığı Türkiye’de İlk Yer Olacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Kızılırmak Deltası Ziyaretçi Merkezi’nde,‘Kızılırmak Deltası UNESCO Süreci Bilgilendirme’ toplantısına katıldı.

Toplantınınaçılışında Kızılırmak Deltası Yönetim Planı Yürütme Komitesi Başkanı Sunay Demircan bir sunum yaparak, Kızılırmak Deltasının UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasıyla ilgili olarak,“Bu listeye girmek için öncelikle bir evrensel değerin temsilcisi olacaksın. Yani yerel bir şey olman önemli değil. Bu dünya için Kızılırmak Deltası olarak benim katkım şudur diyorsun. Yoksa seni UNESCO Dünya Miras listesine koymuyor. Bizi aday olarak kabul etmelerinin ve aday listeye almalarının nedeni de budur. Yani böyle bir evrensel değerin temsilcisi olduğumuz için bizi aday listeye aldılar. Bu delta biyolojik çeşitliliğin maksimum en yüksek düzeyde olduğu bir alandır. Bu ne demektir; bütün canlıların paylaşabilecekleri, yaşayabilecekleri temiz bir doğal alandır. Yani hala doğal özelliklerini koruyan, bozulmamış bir alan demektir. UNESCO süreci bize öncelikle küresel ölçekte tanınma ve prestij getirecektir. Yeni bir yaşam standardı getirecektir. Uluslararası işbirliği sağlayacaktır. İlimize turist akımı her geçen gün artarak devam edecektir.”dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmasında, “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti dediğimiz yeri biz sadece bir turizm yeri haline getireceğiz, onun dışında hayat, yaşam, buradaki sistem köylü ve rençber daha sonra gelir anlayışı içerisinde olmayacağız. Biz burada yapılması gerekeni sizlere sorup, sizlerle beraber yapacağız. Ama hiç kimse burada tutup da ben burada istediğim yere istediğimi yaparım deme özgürlüğüne sahip değil. Bunu yaptığınız takdirde  o zaman burada elimizde olan bu değerin değerini kaybetme tehlikemiz olur. Bu değeri kaybetmemek adına, bu değere değer yüklemek adına yapılabilecek olan her şeyde sizinle beraber olacağımızdan haberiniz olsun. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum.”dedi.

 ‘BİZİM BU KUŞ CENNETİNİ GÖZÜMÜZ GİBİ KORUMAMIZ LAZIM’

Valimiz Sayın Osman Kaymak ‘Kızılırmak Deltası UNESCO Süreci Bilgilendirme’ toplantısında yaptığı konuşmasında,  “Bu gün gerçekten çok önemli bir toplantıyı yapmaktayız. Son Valiler Kararnamesiyle birlikte Samsun’da görev yapmaya başladım. Samsun’da görev yapmak benim için bir onur ve gurur vesilesidir. İlimizde çok önemli bir olimpiyat düzenlenmektedir. 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları oynanmaktadır, şu an onun yoğunluğunu yaşıyoruz. Samsun’u ve Samsun'luları tanımaya çalışıyoruz. Buraya gelmeden önce Bafra Belediyemizin düzenlediği yamaç paraşütü etkinliğine katıldık. Bu etkinliğin de Samsun’un tanıtımı açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Kızılırmak Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girerek bütün dünya ve Türkiye tarafından bilinmesi ve insanların buraya bir cazibe merkezi olarak gelmesi çok önemli. Bu tür çalışmaların bilimsel boyutları var. Bizim bu Kuş Cennetini gözümüz gibi korumamız lazım. Bu Kuş Cenneti dedelerimizden bizlere kalmış. Bizler de buraları koruyup kollayarak torunlarımıza bırakacağız.”dedi.

 ‘BU MİRASIN BURADA OLMASI BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ZENGİNLİK’

 Sayın Valimiz konuşmasının devamında, “Biz valilik olarak çalışmalara katkı verecek şekilde mevzuatlar çerçevesinde bütün çalışmaları destekleyeceğiz. Biz buradaki insanların da mağdur olmasını istemiyoruz. UNESCO’ da burada insanlarla iç içe bir doğal miras kazandırılmasını istiyor. Burada insanlardan soyutlanmış sadece böceklerin, kuşların ve hayvanların yaşadığı bir alan istemiyor. İnsanlar da burada kalırken buraya zarar vermeden buranın ömrünü uzatacak şekilde buraları korumaları gerekiyor. Buralara ziyaretçi gelecek ve bizim istediğimiz kriterlere bağlı olarak burayı ziyaret edecek ve gidecek. Bu mirasın burada olması bizim için büyük bir zenginlik. Kuş Cennetimizin UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine inşallah tamamen girmesinden sonra da buranın yaşatılması ve sürdürülmesi açısından bütün kurumlar desteklerini vermesi lazım.”dedi.

'SAMSUN KIZILIRMAK KUŞ CENNETİ İLE DÜNYA MİRASININ YAŞATILDIĞI TÜRKİYE’DE İLK YER OLACAK'

Sayın Valimiz konuşmasını sonunda, “Samsun ilkadım kenti, Samsun meşale kenti, Samsun olimpiyat kenti, Samsun turizm kenti, Samsun sağlık kenti ve Samsun kültür kenti diyoruz. Bundan sonra da Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti ile Dünya Mirasının yaşatıldığı Türkiye’de ilk yer olacak. O yönüyle Samsun yine bir ilki bu sayede yaşamış olacak. Ben Samsun'luları anlayışlı, medeni, dünyaya entegre olmuş insanlar olarak görüyorum. Bizler kurallara uyan medeni insanların yaşadığı bir kentte yaşıyoruz. Kuş Cennetinin tanıtılması ve yaşatılmasıyla ilgili olarak gönül birliği yaparsak inanıyorum ki, Samsun gerçekten yeni bir çıkışla hem Türkiye’nin gündemine, hem de dünyanın gündemine iyi bir şekilde oturacaktır. Bu hedef yolunda ilerleyeceğiz. Kızılırmak Deltası Kuş Cennetimizin UNESCO Kalıcı Dünya Mirası listesine girmesi konusunda kararlıyız. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Kızılırmak Deltası UNESCO Süreci Bilgilendirme Toplantısı soru-cevap bölümüyle devam etti. Toplantının sonunda Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri, Bafra ilçesinin yöresel yemeklerinden tatdı.

Toplantıya ayrıca, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Alacam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner,  İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve delta sakinleri katıldı.