Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Yeni Hizmet Binasının Açılışı Yapıldı


Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Yeni Hizmet Binasının Açılışı Yapıldı

Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) yeni hizmet binasının açılışı, bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere Samsun’a gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Samsun Valisi İbrahim Şahin’in katılımı ile gerçekleşti.

Açılış töreni öncesi Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler bir selamlama konuşması yaparak, katılımcılara teşekkür etti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin yaptığı konuşmasında, “Sayın Bakanımız bu gün şehrimizi şereflendirdi. Bu gün 18 Mayıs, bu 18 Mayıs tarihinde 18 il tohumla ilgili gerçekten önemsediğimiz bir çalışma yapıyorlar. Bu çalışmalar hem şehrimize, hem de ülkemize hayır ve bereket getirir inşallah.

Samsun’un bir çok sıfatı var. Samsun aynı zamanda bir tarım kenti. İki değerli büyük ovamız var. Bu ovalarımızı tarımla hareketlendirebilmemiz gerekiyor. Çok nitelikli, kaliteli, organik veya iyi tarım uygulamalarıyla bu ovalarımızı zenginleştirmemiz gerekiyor. Bu çalışmaları yaparken Sayın Bakanımızın ve ekibinin bizlere destekleri gerekiyor. Kim bu konuda bize destek verir el atarsa kendilerine müteşekkir ve minnettar kalırız. Ben bu binanın esnafımıza, sanatkârlarımıza, Samsunumuza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gecekondu devleti olmadığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptığı konuşmasında,  “Toprağımızı ne sele vereceğiz, ne yele vereceğiz, ne de göz diken ele vereceğiz. Hassas bir dönemden geçiyoruz. Kritik bir süreçten geçtiğimizi unutmayalım. Devletin çeşitli kesimler tarafından, gördüğünüz, görmediğiniz kesimler tarafından kuşatılmak istediği bir sürecin içinden geçtiğimizi, terör örgütlerinin Türkiye’ye saldırmak için vardiya usulü birbirlerini kullandığını unutmayalım. Bu süreçlerden çıkışın ancak ve ancak ahilikle, birlikle, beraberlikle, dayanışmayla ve birbirimize sahip çıkmakla aşacağımızı unutmamalıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti gecekondu devleti değildir. Kimse duyduk, duymadık demesin.

 Herkes bilsin ki, bu devlet 2000 yıllık devlet geleneği olan bir devlettir. Bu devlette 900 yıllık esnaf geleneği var. Bu devlette 700 yıllık imparatorluk geleneği var. Bu devlette 94 yıllık Cumhuriyet deneyimi var. Bu sıradan bir devlet değil. Onun için 3-5 çapulcunun bizi yıldıramayacağını dosta, düşmana ve herkese anlatmamız, herkesin de bilmesi gerekiyor. Güzel bir coğrafyadayız. ‘Öyle güzel bir coğrafya ki, verilmeyecek şeyler vardır. Şan gibi, Şeref gibi, namus gibi, Kars gibi, Ardahan gibi’ diyor şair. Bizden toprak isteyenlere karşı böyle haykırıyorlar. Şan, şeref, namus verilir mi? Verilmez. Bu aziz şehit kanlarıyla ıslanmış olan topraklar da kimseye verilmez.

Böyle kutsal bir topraklarda yaşıyoruz. Onun için toprağımızı ne sele vereceğiz, ne yele vereceğiz, ne de göz diken ele vereceğiz. Bunu herkesin bilmesinde yarar var. Birileri fason devlet kurma ve Türkiye’yi rahatsız etme derdindeler. Bunda da başarılı olmaları mümkün değil. Bizim birliğimiz, beraberliğimiz ve dirliğimiz devam ettiği sürece Allah'ın izniyle bu ülkenin geleceğine söz söyleyecek olan sizlersiniz. Esnaftır, çiftçidir, işçidir, 80 milyondur. Başkalarının bu ülkeye başka bir elbise biçme imkanı hiçbir zaman olmayacaktır.”dedi.