Bir Sıcak Bir Soğuk Hava Hasta Ediyor


Bir Sıcak Bir Soğuk Hava Hasta Ediyor

Griptir, geçer gider diye düşünmeyin tedavi olun

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, özellikle son günlerde yaşanan ani hava değişikliklerinin hastalığa davetiye çıkarttığını belirterek, insanların dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Mevsimsel geçişlerin dışında artık iklim değişiklikleri nedeniyle havalar bir gün sıcak, bir gün ise sıcak geçmesi özellikle gribi tetiklemekte salgın olarak yayılmakta olduğunu görmekteyiz diyen Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, "Birçok hasta bu hastalık üzerine uzman doktor yardımı almadan kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanıyor. Gribe iyi gelir diyerek hiç bilmediğiniz ilaçları içmek faydalı olmak yerine zarar getirir.

Virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığı olan grip, doğru tedavi edilmediği takdirde önemli sağlık sorunlarını da beraberinde

getirmektedir. Grip çok bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte genellikle grip olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla hastalık herkese geçebilir.

GRİP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Hasta kişiler hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün öncesine ve hastalandıktan yedi gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırırlar. Bu durum kişinin gribe yakalandıklarını bilmeden bile virüsü bulaştırabileceği anlamına gelir.

Göz kapaklarınız kaşınıyorsa, burun akıntısı, hapşırma, burun içinde kaşınma durumları oluyorsa, baş ağrısı, vücutta yüksek ateş gibi durum varsa, vücutta halsizlik, yemek yememe ve su içme gibi istekleri yoksa, normal sıcak ortamlarda üşüme veya titreme gibi durumlar oluyora grip olmuşsunuz demektedir ve acilen uzman doktor tarafından tedavi edilmeniz gerekmektedir.

Gripten nasıl korunur sorusunun net bir cevabı yok denilse de; vücudunuzun hijyenik ve her zaman temiz olması ve doktorunuzun vereceği ilaçları eksiksiz ve zamanında kullanılması hastalık üzerinde oldukça büyük etkisi olduğunu unutmamak gerekir" diyerek sözlerine son verdi.