Rize’de 4. Hamsi Festivali


Rize’de 4. Hamsi Festivali

Rize Belediyesi tarafından 4. Hamsi festivali düzenlendi. Sahil dolgu alanında yapılan etkinlikte Cimilli İbo konseriyle birlikte vatandaşlar hem hamsi yedi hem de horon oynadı.

2 günde ayıklanan 2 buçuk ton hamsi Ekrem Orhon Turizm Otelcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak bölümünde görevli 2 öğretmen, 16 öğrenci ve belediye personeli tarafından 30 metre uzunluğundaki ızgarada pişirildi.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize Valisi Kemal Çeber, AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Fatih Mehmet Köse, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından ızgaranın başına geçen Vali Kemal Çeber ile Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap da pişirdikleri hamsileri vatandaşlara ikram etti.

Festival kapsamında düzenlenen en kısa sürede hamsi yeme yarışmasını ise, 3 dakikada ekmek arası hamsiyi yiyen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Fatih Gürleyen kazandı. Vali Çeber ve Belediye Başkanı Kasap, yarışmacılara hediyelerini takdim etti.

Kemal Çeber, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağmura rağmen yoğun katılım olduğunu belirterek, keyifli bir festival gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hamsi denilince akla zeki insanlar geldiğini söyleyen Vali Çeber, "Hamsi denilince aklımıza zeka, espri, olumlu anlamda uyanıklık, çeviklik ve atiklik geliyor. Biz de bu günde vatandaşlarımızla birlikte ızgara başına geçtik." dedi.

4.’cüsünü düzenlendikleri hamsi festivalinde vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Prof. Dr. Reşat Kasap "4.'sünü düzenlediğimiz Hamsi Festivali yağmura denk geldi. Tabii hamsi yağmursuz olmaz, Rize’de yağmursuz olmaz. Rize’nin geleneksel havası bu. 2 buçuk ton hamsi temizlendi. Çok güzel bir atmosfer olacağına inanıyorum” dedi.

Yöresel sanatçı Cimilli İbo tarafından verilen konserde vatandaşlar horon halkaları oluşturdu. Cimilli İbo sahnede anlattığı Karadeniz fıkralarıyla da izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşattı. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile bir mesaj yayınlayan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; "İlkadım'da engelli vatandaşlarımız sadece özel günlerde hatırlanan değil engelsiz projelerimizle yaşamda eşit haklara kavuşan kardeşlerimiz oluyor" dedi.

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

TOK; "ENGELLERİ AŞMAK İÇİN ORTAK ÇABA GEREKİR"

Engellilik,  sadece engellileri ve onların ailelerini ilgilendiren bir sağlık problemi olmadığına dikkat çeken İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Engellilik, toplumsal yönüyle tüm insanlığı ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir durumdur. Yapmamız gereken dünyayı engelli kardeşlerimiz için kolay yaşanır bir hale getirmektir. Günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek, onların hayata sımsıkı tutunmalarını, içlerinde yatan yaşama sevinci, yetenek ve becerilerini ortaya çıkarmalarını sağlamaktır.” diye konuştu.

"İLKADIM ENGELSİZ HAYATIN MERKEZİ OLUYOR"

Engelli vatandaşların hayata dahil edilerek ortak haklara sahip olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, yapılan her projede engelli vatandaşların önceliğinin sağlanmasının yanı sıra onlara özel projelerinde İlkadım'ı engelsiz hayatın merkezi haline getirdiğini belirtti.

 "YENİ PROJELERİMİZİN TAMAMINDA ESKİ PROJELERİMİZİN DÜZENLEMESİNDE ÖNCELİK ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN"

İlkadım'da 4 buçuk yıldır gerçekleştirilen dev projelerin tamamında engelsiz yaşamın ön planda olduğunu belirten Başkan Erdoğan Tok; "Biz projelerimizi dev diye nitelerken sadece fiziki ölçülerini kastetmiyoruz, projelerimizin büyüklüğünü hitap ettiği fayda ağladığı toplumumuzun kesimleri ile ölçeklendiriyoruz. Tabiki bunun başında engelli kardeşlerimiz var. Derebahçe Sosyal Tesislerimizden, Yeni Belediye Hizmet Binamıza, Unkapanı Hayat Merkezimizden, Koşu Yolu ve Yaşam Parkurumuza kadar tüm projelerimizde engelleri ortadan kaldıracak planlamalar hakim. 15 Temmuz Millet Yolu ve Şehitler Anıtı'nı engelli bir vatandaşımız hiç zorlanmadan engelli aracıyla çıkabiliyorsa, Koşu Yolu ve Hayat Parkurumuza koyduğumuz engelli aracı şarj istasyonlarımızla akülü araçlarını şarj edebiliyorsa bu verdiğimiz eşit değerin göstergesidir. Bunun yanı sıra Engelsiz Yaşam Merkezimizde engelli kardeşlerimizi meslek sahibi yapan kurslarımızla ve birçok eski yapıda yaptığımız düzenlemelerle hayatın her alanında eşit şartları azamiye çıkarma çabalarımızın bir sonucudur." şeklinde konuştu.

 TÜRKİYE’DE İLK UYGULAMA

 "Hayata geçirilen engelsiz projelerle engeller birlikte aşılıyor" diyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; "Türkiye'de ilk olarak engelli vatandaşlara İlkyardım Kursu açarak, İlkadım Kent Konseyi AB Proje, AR-GE ve İnovasyon Çalışma Grubu ve Samsun Engelliler federasyonunun katkılarıyla Samsunda faaliyet gösteren çeşitli engelli derneklerinden 42 engelliye İlk Yardım Temel Uygulamaları Eğitimi verdik. Engelli çocuklarımız için engelsiz parklar inşa ederek engelli yavrularımıza özel tasarlanmış oyun alanları sunuyoruz" diye konuştu.

ENGELLİLERE E-KPSS

Başkan Erdoğan Tok; "Engellilere yönelik birçok hizmetin yanı sıra engelli bireyleri hayata bağlamak adına belediyeye ait engelsiz yaşam merkezimizde oluşturulan sınıflarda E-KPSS’ye katılacak memur adayları için ücretsiz hazırlık kursları açıyoruz. Her yıl açılan kurs sayesinde başarı ile sınavı geçen engelli bireyler devletin değişik kademelerinde görev alarak hayatlarını sürdürüyor. Ayrıca engelli kadınlar için düzenlediğimiz seminer ve konferanslarla engelli kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çeken çalışmalar hayata geçiriyoruz. Bunun yanı sıra Sosyal Belediyecilik anlayışı doğrultusunda engelli bireylere akülü araç, tekerlekli sandalye ve işitme cihazı gibi çeşitli yardımlar yapılmaya devam ediliyor." şeklinde konuştu.