Ramazan'da Beslenme Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar


Ramazan'da Beslenme Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Meydan Şubesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elanur Yılmaz, Ramazan ayında beslenme hakkında insanların doğru bildiği yanlışlar konusunda uyarılarda bulundu.

İşte Diyet Uzmanı Elanur Yılmaz'dan madde madde Ramazan ayında beslenme; 

SAHURA MUTLAKA KALKIN

Sahura kalkmamak; Ramazan ayında uzun süre besin alınmamasına bağlı olarak metabolizma hızında azalma görülür. Sahura kalkmamak ise metabolizma hızında azalmanın yanı sıra iftarda aşırı miktarda besin tüketilmesine yol açabilir, bunun sonucunda da kan şekerinde dengesizlikler ve gastrointestinal sistemde rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden Ramazan’da sağlıklı beslenmeyi sürdürmenin ilk koşulu sahura mutlaka kalkmaktır.

MEVYE TÜKETİMİNE DİKKAT

Vücudun ihtiyacı olan suyu meyvelerle / meşrubatlarla karşılanması ve Çay/Kahvenin susuzluğu önlediği yanılgısı; Meyveler ve meşrubatlar yüksek oranda su içerirler ancak vücudun kaybettiği suyu meyvelerle ve meşrubatlarla karşılamaya çalıştığımızda vücudumuza fazladan kimyasallar ve şeker almış oluruz.

Bilinenin aksine, çay ve kahve su atımını arttırdığı için daha çok susamaya neden olmaktadır. Bu yüzden tüketimi sınırlandırılmalıdır, bol su tüketimine özen gösterilmelidir.

BÜNYENİZİ YORMAYIN

Akşamdan kalan yemeklerin sahurda yenmesi; İftarda yediğiniz yemekler sahur için yağlı ve tuzludur bu yüzden de vücudun dinleneme geçtiği gece vakitlerinde bünyeyi fazla yormaktadır. Bunun yerine kahvaltı yapılması daha doğru olacaktır. Kahvaltıda tüketilebilecek olan haşlanmış yumurta, peynir, süt / yoğurt tok kalmayı sağlarken; domates, salatalık ve mevsim yeşillikleri vücudun su ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacaktır.

KARPUZUN YANINDA PEYNİR

Karpuz, kavun gibi şeker oranı yüksek meyvelerin tek başına / ölçüsüz tüketimi; Uzun süren açlıktan sonra dolaptan çıkan bir karpuzun hayır denilemeyecek kadar masum ve güzel durduğunu biliyoruz ancak her güzel şeyin olduğu gibi karpuzun da bir ölçüsü vardır ve şeker oranı yüksek meyveler sınıfında olduğu için porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmelidir. Bunun yanı sıra karpuzun yanında tüketilebilecek olan peynir hem besleyiciliğini arttıracak hem de kan şekerinin aniden yükselmesini engelleyerek dengede durmasını sağlayacaktır. 

İFTARDA TATLI NE KADAR OLMALI

Her iftarda tatlı tüketilmesi / Şerbetli tatlıların tercih edilmesi; Her iftarda tatlı tüketilmesi uzun süren açlığın üzerine adeta kişilerde koşullanmış bir durum haline gelmiştir oysaki meyve tüketimiyle şeker ihtiyacı önemli ölçüde karşılanmış olur yani her iftarda tatlı tüketmek vücuda fazladan şeker alınması anlamına gelmektedir. Yine de biz biliyoruz ki diyetlerde yasaklar olmamalı, yeterli ve dengeli beslenme için kısıtlamalar yapılmalıdır. Bu yüzden haftada bir kez bir küçük kâse sütlü tatlı tüketilmesi hem kan şekerinde dengesizliğe yol açmayacak, hem de kişinin motivasyonunu sağlayacaktır.

YAVAŞ YAVAŞ YEMEK YİYİN

İftarda hızlı yemek yenilmesi / çorba ve ana yemek arasında mola verilmemesi; Uzun süren açlık nedeniyle hızlı yemek tüketilmesi / geçişler arasında mola verilmemesi kişinin hem doygunluk hissinin oluşmasını engeller hem de sindirim sisteminde rahatsızlıklara yol açar. Beyine tokluk sinyalleri geç ulaştığından orucu çorbayla açtıktan sonra 10–15 dk mola verilmesi metabolizmanın uyanmasını sağlayacaktır. Besinlerin iyice çiğnenerek yutulması da sindirim sisteminin yükünü azaltır, kişiye zaman kazandırır hem de tokluk hissinin oluşmasını sağlar.

SUYU HIZLI İÇMEYİN

Su ihtiyacının birden karşılanması; Su ani ve hızlı bir şekilde içilmemelidir. Bu şekilde tüketimi mide bulantısına, mide-barsak sisteminde aşırı genişlemeye bağlı olarak kan basıncında ani düşüklüğe, baş dönmesine neden olabilir. Su tüketimi aralıklı olmalıdır. Örneğin orucu açtıktan sonra her yarım saatte bir bardak su içerek su ihtiyacınızı doğru bir şekilde karşılayabilirsiniz.  

KARBONHİDRAT TÜKETİN

Makarna /Pilav/Ekmeğin aynı öğünde tüketilmesi; Makarna, pilav ve ekmeğin ortak özelliği tahıl grubu besinlerdir ve karbonhidrattan zenginlerdir. Bu besinler kolayca sindirilip emilerek kan şekerinin yükselmesine yol açarlar. Bu yüzden değişim oranları dikkate alınarak aynı öğünde kullanılmak yerine farklı öğünlerde birbirlerinin yerine kullanılmalıdır. " diyerek sözlerine son verdi.