Psikolog Nagihan Akarsu, ‘’Her Şeye Aferin Demeyin’’


Psikolog Nagihan Akarsu, ‘’Her Şeye Aferin Demeyin’’

Her anne baba davranış bakımından iyi; mutlu çocuklar yetiştirmek istiyor. Fakat yapılan bazı hatalar çocuk gelişimi üzerinde olumsuz etiklere yol açabiliyor.

Medicalpark Ordu Hastanesi’nde;  ‘’Anne ve Babaların yaptıkları hatalar, çocuklarda davranış bozukluğu ve çözüm önerileri’’ konulu seminere;  Medicalpark Ordu Hastanesi Psikoloğu Nagihan Akarsu, Ege kreş Müdürü Sema Koca ve öğrenci velileri katıldı. Seminerde konuşma yapan Psikolog Nagihan Akarsu, çocukların yetişmesinde aile içi davranış ve dış faktörlerin önemli olduğunun altın çizdi.  Psikolog Akarsu, konuşmasında özetle şunlara değindi:

Konuya gerçekçi bakın

Çocuklarımızın her yaptığına aferin diyerek, onların kendilerini muhteşem hissetmesine yol açtığını belirten Psikolog Akarsu, ‘’ Çocukların önünde hiçbir engel kalmıyor. Bunun etkisini özellikle ilkokula başladıktan sonra görüyoruz. Özellikle arkadaş çevresinin davranışları, lakap takmaları, çocuğumuzun gerçek dünyasının aslında evimizde ki dünyayla aynı olmadığının farkına varmasına yol açıyor.  Çocuğumuz bir şey yaptığında muhteşem olmuş yerine biraz daha gerçekçi şekilde güzel olmuş demek;  konuya gerçekçi bakmak çok önem arz ediyor.’’ dedi.

Hayır deme tutarlılığı gösterilmeli

Günümüzde çocukların övgü bağımlısı olduğunu, her isteklerini yerine getirmek çocukların kendilerini farklı görmesine yol açtığını ifade eden Psikolog Nagihan Akarsu, ‘’Çocukların bir gelişim süreci var. Her şeye evet diyen çocuk bir anda her şeye hayır diyebiliyor. Hayır derken de bir teknik bulmamız gerekiyor. Bizim hayır demelerimiz, açıklamalarımız yetersiz kalabiliyor.  Burada asıl önemli olan kısım hayır deme tutarlığını göstermek. Anne ve babaların en çok yaptıkları hata çocuklarının her istediğini yapmaları, çok koruyucu olmaları, onların yerine her şeyi düşünmelidir. Bunların sonucunda karşımıza çıkan tablo, hırçın, bencil, empati kuramayan bireylerdir.’’ diye konuştu.

Ceza vermek doğru değil

Kural koyma, devamlı ödül ya da ceza vermenin doğru olmadığını söyleyen Psikolog Akarsu, ‘’Her şeyin açıklamasını yapan bir anne ve babaya sahipse, duyarlaşmaya başlayan bir çocuğunuz var demektir. Doğru iletişim kurduğunuzu sanarken sadece baskı kurmuş, öneride bulunmuş olabilirsiniz. Oysa ki bir şeye hayır demek yerine seçenek sunmak, ‘Paramız yok yerine’ onu neden almadığımızı açıkça söylemek önemlidir. Bir yetişkinle konuşur gibi değil çocuğunuzu ilgilendiren tarzda konuşabilmek oldukça önemlidir.” diyerek konuşmasını tamamladı.