ÖTV İndirimine İlişkin Düzenleme Gecikti


ÖTV İndirimine İlişkin Düzenleme Gecikti

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından şoför esnafının araçlarını yenilemesi için ÖTV indirimi yapılacağına ilişkin verilen sözün zaman kaybedilmeden yerine getirilmesini isteyen TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Hükümetimiz seçim öncesi verilen sözlerin neredeyse yüzde 90’ına yakınını gerçekleştirdi. Aynı seçim döneminde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi`nde düzenlenen "Ankara Şoför Esnafı Buluşması" etkinliğinde ; Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünüzü 2016 yılı sonuna kadar yenilerseniz, ÖTV’nizi biz ödeyeceğiz- demişlerdi. Araçlarımızın yenileme zamanı geldi. Şimdi hükümetimizden müjde bekliyoruz” dedi. 

ÖTV DÜZENLEMESİ ACİLEN YAPILMALI

Birçok belediyenin Ulaşım ve Koordinasyon toplantılarında ticari araçların kullanımına ilişkin 5 yaş sınırlaması getirdiğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Normalde bir aracın hurdaya ayrılma yaşı 20 iken, bazı belediyeler UKOME kararlarında 5 yaş sınırlaması getirmektedir. Örneğin bugün İstanbul’da bir ticari taksinin hizmet verme süresi trafiğe çıktığı tarihten itibaren 5 yıl. Şu an 18 bini aşkın taksinin yarısından fazlası İstanbul’da 5 yaşını doldurmak üzere. Düzenleme yapılmaz ise şoför esnafımız mağdur olacak” diye konuştu.

ÖTV DÜZENLEMESİ İLE SEKTÖR HAREKETLENİR

ÖTV’siz araç yenileme hakkının her 5 yılda bir olmak üzere getirilmesi halinde ilk fırsatta yaklaşık 50 bin taksinin bu imkandan yararlanmasını beklediklerini ifade eden Apaydın, “Bu da yan sektörlerle beraber ekonomiye asgari 3 milyar liralık bir katkı sağlayacak. 2000 cc’nin üzerinde motor hacmi olan araçların vergisinin yüzde 171’e kadar çıkması nedeniyle, eski araçların daha lüks araçlarla değişmesine fırsat verilecek. Bazı gelişmiş ülkelere gittiğimizde imrenerek baktığımız taksiler ülkemizde de yerli ve yabancı turistlerin hizmetinde olacak, bu da ülkemizin imajına olumlu katkı sağlayacak” dedi