“Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi” Ünye’de Açıldı


“Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi” Ünye’de Açıldı

 “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi” Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Sanat Galerisi’nde açıldı.

8 Ocak-8 Şubat 2019 tarihleri arasında ziyarete açık olacak olan “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi”nde 2010 yılından bu yana Kurul Kalesi’nde sürdürülen ve 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle devam eden kazı çalışmalarına ait 76 fotoğraf ve Kurul Kalesi’nin 2 m x 60 cm ebadındaki maketi ile Kybele heykelinin bir kopyası yer alıyor.

ÜNYE BELEDİYE BAŞKANI SEZGÜL, “BU SERGİLERDEN ÜM HALKIMIZ İSTİFADE EDİYOR”

Tarihin özellikle gençlere aşılanması gerektiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Yaşar Sezgül,“Binlerce yıllık tarihin gün yüzüne çıkarıldığı Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi’nin özellikle gençlerimiz için oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Büyük ilçelerde ziyarete sunulan bu sergilerden halkımız istifade ediyor. Ünye Kalesi’nde de benzer çalışmanın yapılmasını temenni ediyorum” dedi.

OBB KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER DAİRESİ BAŞKANI SEVİNÇ, “TARİHİNİ BİLMEYEN KÜLTÜRÜNÜ BİLEMEZ”

Tarihini bilmeyen kültürünü bilemez diyen Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şahin Sevinç, “MÖ. 2500’lü yıllara ait eserler kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıldı. Kurul Kalesi, Ordu’nun tanıtımı için önemli bir yere sahip. Geçmişte orada yaşanan hayatları gün yüzüne çıkardığı için bu eserler oldukça önemli. Bu serginin sizlerle buluşmasını sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.