ÖNEM Projesinin 2. Uygulama Dönemi Başladı


ÖNEM Projesinin 2. Uygulama Dönemi Başladı

Ordu Valisi Seddar Yavuz öncülüğünde başlatılan ve Ordu il genelinde öğrenim görmekte olan, belirlenen özel nedenlerden en az birine sahip olan çocuklara yönelik planlanan Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele(ÖNEM) Projesi 2. Uygulama Dönemi Açılış ve İl Yürütme Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Valilik toplantı salonunda yapılan ÖNEM Projesi 2. Uygulama Dönemi Açılış ve İl Yürütme Kurulu Toplantısına, Vali Yardımcıları Adem Öztürk, Bayram Gale,  Ahmet Arık, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay  Tolunay Başer, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Suat Olgun, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, OTSO Başkanı Servet Şahin, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, proje paydaşları ve bir grup ÖNEM çocukları katıldı.

ÖNEM Projesi 2. Uygulama Dönemi Açılış ve İl Yürütme Kurulu Toplantısında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Dünyada yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm, aynı zamanda değerleri de aşındırmaktadır. İnsanlar, iletişim çağında iletişimsizlik, kalabalıklar içerisinde yalnızlık ve değersizlik duygusuyla baş etmenin yollarını aramak zorunda kalmaktadır. Böylesine karmaşık, böylesine değişim ve dönüşümün baş döndürücü bir şekilde geliştiği, bilginin hızlı bir şekilde yayıldığı, bilginin aynı zamanda insanlığın felaketi için de kullanıldığı bir dönemi idrak ediyoruz. Bu tehdit ve tehlikelere karşı neler yapabileceğimiz konusunda da elbette bir bilinç ve şuur oluşturmamız gerektiğini de hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle dünyada gelişen küreselleşme ve globalleşmenin yerel değerleri altüst ettiği, insanların köksüzleştiği, kimlik bunalımı yaşadığı, ‘ben kimim?’ sorusunu hızla sorduğu, çoğu zamanda bu sorusuna doğru cevap bulamadığı, zihinsel bir karmaşanın içinde olduğumuzu da biliyoruz” diye konuştu.

“2009 Yılında Başlattığım ÖNEM Projesinden Çok Önemli Neticeler Aldık”

Değişim ve dönüşümün hızla ilerlediği bir çağda, milletlerin ve bireyin konumlanması, yeniden değerlerin sabitlenmesi, günün şartlarına göre bir ölçüde yenilenmesi anlamına gelen bir süreç yaşandığını, bu sürecin tehdit ve fırsatlarla dolu olduğunu belirten Vali Yavuz,  “Böylesine tehditli bir alanı fırsata dönüştürebilmek, kamu yöneticilerinin sorumluluğunu çok daha artırıyor ve bu sorumluluğumuzu hissediyoruz. 2009 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa kaymakamlığına atandığımda bu projeyi başlatmıştım. O zaman çok önemli neticeler almıştık. Daha sonra bu projeyi ilk Valiliğim olan Uşak'ta, ardından Muş Valiliğim sırasında Muş’ta, geçen yıl ise Ordu’da uyguladık ve bu yıl ikincisini tekrar Ordu’da uygulama fırsatımız olacak” şeklinde konuştu.

“Önemli Olan Risk Oluşmadan Riski Önlemek”

Vali Seddar Yavuz, “Önemli olan risk oluşmadan riski önlemektir. Risk oluştuktan sonra çözüm üretmek, netice alabileceğiniz bir husus değildir. Diyelim ki, bir trafik tedbiri alacaksınız beş kişi öldükten sonra ‘tüm tedbirler alınmıştır’ diye kamuoyuna açıklama yapmak doğru olmaz. Herhangi bir çocuğumuz bağımlılığa kapılmadan ya da duygu-durum bozukluğuna düşmeden bir tedbir alabilirsek, görevimizi daha iyi yapmış oluruz” dedi ve ÖNEM projesini bu sene daha etkili bir şekilde yürütmeyi planladıklarının altını çizdi.

“Ulaşamadığımız Her Bir İnsanın Bizim İçin Kayıp Olduğunu Unutmayalım”

Toplumun tüm kesimlerinin ÖNEM projesine sahip çıkmasının fevkalade önemli olduğuna vurgu yapan Vali Seddar Yavuz, ”Başta Valiliğimiz, kaymakamlarımız, büyükşehir ve tüm ilçe belediyelerimiz, bu projeyi kendi projeleri gibi sahiplenmeli. Çünkü, herhangi bir çocuğumuz suç işlediğinde ya da madde kullandığında, bu çocuğumuzu tekrar topluma kazandırabilmek için ödediğimiz toplumsal maliyeti hesaplamak herhalde pek mümkün olmuyor. O yüzden her bir çocuğumuzun değerli olduğunu, ulaşamadığımız her bir insanın bizim için kayıp olduğunu ve en önemlisi de bu çağın yalnızlık duygusuna bir çare üretmemiz gerektiğini hepimiz hatırlamalıyız” dedi.

“ÖNEM Projesinde Amacımız; Sevgi ve Şefkat Açığını Kapatmak”

ÖNEM projesinde amacın, sevgi ve şefkat açığını kapatmak olduğuna dikkat çeken Vali Seddar Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Sevgisiz büyüyen, şefkat görmeyen nesillerimiz makam, mevki sahibi olsa bile insanı ezeceğini, sevgi, şefkat gösteremeyeceğini, huzur vermeyeceğini hepimiz hatırlamalıyız. O yüzden erken çocukluk döneminin bütün hayatımızı etkilediğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. 25- 30 yaşında keşkeleri olmayan çok az insan vardır. önemli olan 15-25  yaş arasında çocuklarımızı bu keşkelere en az düşürerek hayata hazırlamaktır. Bu projenin temel mantığı da budur. Buradan Ordululara sesleniyorum! ‘Benim ekonomik durumum, eğitim durumum yeterli, bu topluma bir borcum var’ diyorsanız, lütfen bir çocuğumuza hamilik yapın. Sizlerden maddi destek beklemiyoruz. Sadece çocuklarımıza değerli olduklarını hissettirin, onlara doğru rol model olun, sohbet edin, evinizde kahvaltı verin. Hepimiz şikayette bulunuyor, eleştiriyoruz. Hepimiz sadece şikayete eder, değiştirmek için çaba sarf etmezsek isek, şikayet etmeye hakkımız var mı? Toplumsal seferberlik içinde ele alınabilecek, toplumun tüm kesimlerinin ittifak edebileceği bir konu. Onun için herkes sorumluluk alacak. Gençlerimizi, çocuklarımızı Çanakkale ile, Malazgirt ile,  Ahlat’la buluşturmalıyız. Biz, dün tarih sahnesine çıkmış bir millet değiliz. Biz, 2 Bin 200 yıllık devlet geleneği olan birçok devlet kurmuş, dünyanın son evrensel ve emperyalist imparatorluğun sahibiyiz. Dünyaya hakkı, hukuku haykıran bir milletiz. Dün büyük işler başarmışsak,  bugün de büyük işler başarabiliriz. Tarihimizi yüzyılla sınırlandırmaya çalışmak, bizi sadece köksüz ağaca götürür, kendinizi köksüz ağaç gibi hissedersiniz. Bu milletin tarih sahnesinde hep var olduğunu, bağımsız yaşadığını, en önemlisi adaleti savunduğunu, adaleti tesis ettiğini, zulme karşı direndiğini hep beraber görürüz.”

“Her Bir Deniz Yıldızının Elinden Tutalım, Onları Hayata Döndürelim”

Ordu’da ÖNEM Projesi kapsamında 1046 hami olduğunu söyleyen Vali Seddar Yavuz, ”1046 haminin olması önemli bir rakam. Halkımızdan da destek isteyeceğiz. Bu sene önce Orduluların önüne daha iyi fikir, daha iyi projeler koyacağız. Kaymakamlarımızı, Belediye Başkanlarımızı, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizi, Proje Koordinatörlerini, STK’larımızı, işadamlarımızı herkesi bu projeye destek olmaya, bir denizyıldızının elinden tutmaya, onu hayata döndürmeye davet ediyoruz” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinasyon Öğrenme Merkezinden Sibel Öztürk, Vali Seddar Yavuz’un himayelerinde, Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı ışığında hazırlanan Uyuşturucu ile Mücadele İl Alt Eylem Planı dâhilinde dezavantajlı ve risk altında bulunan çocuklara destek olmak ve bağımlılıkla mücadele amacıyla başlatılan Ordu ÖNEM Projesinin, ilimiz genelinde hedef gruptaki öğrencilere yönelik engelleyici ve önleyici çalışmalar içerdiğini söyleyerek, ÖNEM Projesinin 1. dönem uygulama sonuç raporu ile ilgili bilgi verdi.

Ordu ÖNEM Projesi ve proje kapsamında uygulanan 18 alt faaliyet 3 ana amaca ulaşmak için uygulamaya koyulduğunu belirten Sibel Öztürk, “Bu projede amaç Ordu ÖNEM Çocuklarının; Temel yaşam becerilerini geliştirerek sağlıklı kararlar almalarına katkı sağlamak, Sevgi, şefkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlarla baş etmeleri için destek olmak, Kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak faaliyetler ile yaşam kalitelerini artırmaktır. Ordu ÖNEM Projesinden 2. Uygulama Dönemi 15 alt faaliyet ile uygulamaya hazır hale getirilmiştir” dedi.

ÖNEM projesinde yer alan çocuklardan İrem Çınar ile Halis Demir ise yaptıkları konuşmada, ”Biz çocuklara sahip çıkarak bu projede yer almamızı sağlayarak bizlere değer verdiğiniz, kendimizi özel hissettirdiğiniz için Sayın Valimiz Seddar Yavuz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diyerek, duygularını dile getirdiler.

ÖNEM Projesi tanıtım filminin de yer aldığı toplantı, ÖNEM çocuklarının Vali Seddar Yavuz’a çiçek takdimi ile sona erdi.