Metin Gündoğdu: “Samsun Hattı, Bolaman’a Kadar Gelsin”


Metin Gündoğdu:  “Samsun Hattı, Bolaman’a Kadar Gelsin”

KİT Komisyonunda Ordu’ya Hızlı Tren Konuşuldu

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) ve bağlı kuruluşlara ait görüşmelerin yapıldığı KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) Komisyonu, alt komisyon toplantısında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’dan hızlı tren hattının Ordu’ya kadar getirilmesini talep etti.

Samsun Hattı, Bolaman’a Kadar Gelsin

Daha önce de Ordu’ya hızlı tren hattının gelmesi gerektiği ifade eden ve konuyu Bakan Nurettin Canikli’ye ilettiğini açıklayan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, hızlı tren talebini şimdi de KİT Komisyonu, alt komisyon toplantısında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a iletti. Komisyon toplantısında söz alarak Ordu halkının büyük bir istekle hızlı tren beklediğini söyleyen Metin Gündoğdu “Son 15 yılda TCDD büyük bir atılım yaptı. Öyle ki hızlı tren işletmeciliği konusunda dünyada 8. sırada yer alıyoruz. Bunun mimarı olan yöneticileri ve tüm demiryolu camiasını kutluyorum. Tren ağı hususunda, ne yazık ki Karadeniz bölgesinde eksiklikler olduğunu görüyoruz. Bölgemizde ve özelde Ordu ilimizde hızlı tren için önemli bir kamuoyu oluştu. Karadeniz sahil hattının TCDD tarafından planlamaya alınmasını istiyoruz. Şimdiki aşamada bu gerçekleştirilemiyorsa, Samsun hattı üzerinde yapılan çalışmanın uzatılarak Fatsa Bolaman’a kadar getirilmesini talep ediyoruz. Çalışmaların başlatılması bile biz Karadenizliler için önemli bir hadise. Samsun hattının 40 kilometre uzatılarak Bolaman’a kadar getirilmesinin büyük bir maliyet de getireceğini zannetmiyorum. Hat uzatılarak Ordu’nun tren yolu sahip olması sağlanabilir. Hızlı tren bölgenin sanayisi ve turizmi için olmazsa olmazımız.” dedi.

Genel Müdür Apaydın: “Çalışma Yapacağız”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın “Karadeniz’e demir yolu ağı getirmek hedeflerimiz içinde. Karadeniz’de Samsun ve Trabzon hatları olmak üzere iki hatta çalışmamız var. Sizin dediğiniz Samsun – Bolaman hattı ile de çalışma yapacağız” diye konuştu.