Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi Açıldı


Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Albaraka Türk Katılım Bankası ortaklığında düzenlenen Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi’neBüyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi ev sahipliği yapıyor. Birbirinden özel 50 seçme eserin yer aldığı hat ve tezhip sergisi 27 Ekim’e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

“HER AY YENİ BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ”

Serginin açılış konuşmasını yapan Başkan Enver Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerimiz; geçtiğimiz yıl Ocak ayında açılışını yaptığımız Aşk-ı Nebi temalı hilye-i şerif sergisiyle 4500 sanatseveri 15 gün boyunca ağırladı, hemen ardından açtığımız Dört Mevsim Ordu adlı fotoğraf sergimizle de 4500 kişiye ulaştık. Mart ayında Bir Hilal Uğruna adlı sergimizle yaklaşık 3000 ve Nisan ayında Zaferin 101. Yılında Çanakkale adlı sergimizle tam 31 bin ziyaretçiyi ağırladık. Ordu Resim Grafik ve İllüstrasyon adlı sergimizle 4100, ORMEK Yıl Sonu adlı sergimizle 9 bin 500 ve bir önceki proje sergimizle binlerce kişiyi ağırladı. Bundan sonra Albaraka gibi hat konusunda Türkiye’de bu işin lokomotifi olan kurumların elindeki bu değerlerin, uygun ve nezih mekânlarda insanımıza birinci elden sunması önemli. Biz,bu konuda sadece aracılık vazifesi yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Albaraka Hat ve Tezhip Sergimizin ardından 1960 yılından günümüze kadar gelen Türk filmlerinin afiş sergisi, önümüzdeki ayaçılacak ve sanat galerimizher ay bir sergiye ev sahipliği yapmış olacak” dedi.

“HAT TABLOLARIMIZI TÜRKİYE’DE İLK KEZ BİR SALONDA SERGİLİYORUZ”

Ordu’nun bu tür sergilere ihtiyacı olduğunu söyleyen Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi ise, “Böyle nezih bir salon oluşturduğu için öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Albaraka’da hat sanatı çok önemli çünkü Albaraka Türk, üçer yıl arayla hat yarışması düzenliyor, bu yarışmaya doğudan olduğu kadar batıda yaşayan Müslümanlar da katılıyor ve ödüller alıyor. Bu yarışmanın son olarak üçüncüsünü gerçekleştirdik. Bu sergi tamamen yaşayan hattatların oluşturduğu bir koleksiyondan oluşuyor ve bu yüzden ayrıca önem arz ediyor. Hat tablolarımız Amerika, Küba, Macaristan ve Polonya gibi uluslararası sergilere katılıyor. Burada bulunmayan birçok eser de bu sergilerde sergileniyor. Koleksiyonumuzu Türkiye’de ilk kez bir ilde ve salonda sergiliyoruz. Ordulu olduğum için bu Türkiye’de bu işe Ordu’dan başlamak istedik. Hat ve tezhip sergimizin böyle güzel bir salonda sergilenmesiyle de mutluluğum ikiye katlandı” dedi.

ESERLERİN ORİJİNALLERİ SERGİLENİYOR

52 yıllık Hattat Ustası Hasan Çelebi, Ordu’nun dünyaya mal olmuş bir hattat olan Rakım’ın memleketi olduğuna dikkat çekerek, “Böyle bir salonu hazırlayıp bu hizmetlere tahsis ettiği için Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Günlerin getirdiği bazı ihmaller oldu. Bu bağları tekrar kuvvetlendirerek mahir davranan Ordu Büyükşehir Belediyemiz ve Ordulu Fahrettin Yahşi Bey’i tebrik etmek lazım. Ayağınıza nur getirmiş oldular” şeklinde konuştu.

Bir başka Hattat Ferhat Kullu ise, “Ordu, hattat sanatına gönül vermiş bir il. İsterim ki bu kültürü gelecek nesillere de aktaralım. Bu sergi ve kaliteli sunumla hat sanatının Ordu’da hemşehrilerimizle buluşturulmasına vesile olan Başkanımıza ve bu eserlerin orijinallerini buraya getirdiği için Albaraka’ya teşekkür ediyorum. Vazife düşerse bu işe gönül vermiş kişilere seminer vermeye talibiz” dedi.

Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim’den ayetler ile Hadis-i Şeriflerin bulunduğu 50 seçkin eserden oluşan hat ve tezhip sergisi protokolün ve vatandaşların beğenisine sunuldu.


Diğer Resimler

Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi Açıldı
Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi Açıldı
Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi Açıldı