Güneş Gözlüğünde Kalite Önemli


Güneş Gözlüğünde Kalite Önemli

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneş gözlüklerinin tercihinde dikkat edilmesi gereken detayları anlattı.

Kaliteli Cam Tercih Edilmeli  

Birçok üründe olduğu gibi düşük fiyatlardaki güneş gözlüklerinde de kalitenin düştüğünü ifade eden Karaca,  “Düşük kalitedeki güneş gözlükleri ise göz sağlığını büyük oranda olumsuz etkilemektedir.  Tercih edilmesini gereken nitelikli gözlüklerin başında ise güneşten gelen UV ışınlarını kesebilen özellikte gözlüklerin olması büyük önem taşımaktadır. İdeal olan gözlüklerin %100 ultraviyole ışınları korumasına sahip olmaları oldukça önemlidir. Sahte güneş gözlüklerinin kullanımı “sarı nokta, gözde oluşabilcek et hastalıkları ya da farklı alerjik hastalıklarına yol açmaktadır.

Gözlük Şekli Önemli 

Gözlük tercihinde önemli faktörlerden bir diğeri ise gözlüğün şekli olmalıdır. Özellikle küçük çerçeveli gözlükler yeterli koruma sağlayamayabilir. bu nedenle gözün çevresini kaplayan gözlükler UV-A ve UV-B ışınlarının göze verebilceği zararları engellemesinde önemli katkı sağlamaktadır. Ayrıca belirtilmesi gereken unsur ise gözlüklerin temizliğine dikkat edilmesidir. Gözlüklerin kendi kutusunda saklanması ve temiz su, sabun gibi dezenfekte edilmese gerekmektedir” dedi. 

Son olarak güneş gözlüklerinde önemli olan gözlük camının koyuluğu değil imal edildiği madde olduğunu ifade eden Karaca, gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun UV ışınlarını kesmede bir etkisinin bulunmadığını belirtti.