Gözler Vücudun Aynasıdır


Gözler Vücudun Aynasıdır

Gözler, bir çok hastalığın belirtisini de ele veriyor

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, yüzde ilk dikkati çeken noktalardan biri olan gözlerin vücudun aynası olduğunu belirterek, "İnsanın gözünde oluşabilecek sağlık problemi birçok hastalığın da belirtisini ortaya çıkarabilir. Bunlardan bir tanesi de göz kapağı düşüklüğüdür" dedi.

Vucüdumuz da oluşan bir sağlık problemini rontgen, ultrason veya MR çektirerek görme imkanı buluyoruz. Kan tahlili de vererek oluşan bir sağlık problemininden haberdar oluyoruz. Fakat çok önemsemesekte bazı sağlık problemleri vücudumuzun dışından bizlere, yaşadığımız bu sağlık problemi hakkında haber vermektedir.

Bunlardan bir tanesi de gözlerdir. Yüzde ilk dikkati çeken noktalardan biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın da belirtisi de olabiliyor. Özellikle göz kapaklarındaki düşüklükler, ilk bakışta estetik bir sorun gibi düşünülse de, bu durum zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor. 

Yaşanan bu sağlık problemi hakkında Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, önemli bilgiler verdi.

Yücel, "Göz kapağının normalden daha düşük seviyede olması “pitoz” olarak adlandırılır. Hastalar çoğu zaman bu durumu kaşlarını kaldırarak veya başlarını geriye doğru iterek dengelemeye çalışırlar. Sorun bazen gözün tamamen kapanmasına bile neden olabilir. Göz kapağında ödem, enflamasyon, tümöral durumlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının travmatik nedenlerle ve yaşa bağlı olarak gevşemesi ile sarkması gibi pek çok durum gerçek nörolojik nedenlerle karışabilir. Nörolojik nedenler arasında;  göz kapağını kaldırmakla görevli sinirin diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak hasarlanması ya da kafa içindeki seyri sırasında oluşan basılar,  sinir-kas kavşağındaki birtakım patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen bazı kas hastalıkları sayılabilir.  Yine beyin sapı ve boyun omurilik bölgesi patolojileri, akciğer tümörleri göz kapağı düşüklüğüyle giden özel bir tabloya yol açabilirler.

Kapak düşüklüğü yakınmasıyla başvuran bir hastada ayrıntılı bir sorgulama ve nörolojik muayene ile sorunun hangi nedene bağlı olabileceği kısmen anlaşılabilir. Kapak düşüklüğünün ne zaman fark edildiği, tek veya çift taraflı mı olduğu, gün içinde değişkenlik gösterip göstermediği, ek başka bir yakınma olup olmadığı, öyküde diyabet ve hipertansiyon sorgulanması gereken özelliklerdir. Her hastada nöro-görüntüleme yapmaya gerek yoktur. Beraberinde göz bebeklerinde asimetri veya göz hareketlerinde kısıtlılık olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Olası bir nörolojik nedeni araştırırken ayrıntılı bir göz muayenesi yapılarak, gözle ilgili diğer nedenlerin de dışlanması uygun olacaktır. Kapak düşüklüğüne yol açan etkene bağlı olarak klinik düzelme de değişiklik gösterir. Kalıcı kapak düşüklüğü gelişen hastalarda kapak kaldırma operasyonları gündeme gelebilir." diyerek sözlerine son verdi.