Göz Kuruluğu İhmale Gelmez


Göz Kuruluğu İhmale Gelmez

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök, göz kuruluğunun ihmale gelmeyen bir sağlık sorunu olduğu mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, körlüğe bile sebep olabileceği uyarısında bulundu.  

 

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök ciddi bir sağlık sorunu olan “Göz kuruluğu” hakkında önemli bilgiler vererek tedavisinin mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

 

GÖZ KURULUĞU NEDEN OLUR

İnsanda gözyaşının, göz sağlığında çok önemli olduğunu belirten Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök, "Gözlerde batma, yanma, kaşıntı ve yabancı bir madde bulunması hissi, Rüzgar ve dumana karşı aşırı hassasiyet, Okuma sonucu, göz yorgunluğu, Kontakt lens kullanmada güçlük, Göz içi ve çevresinde “sekresyon” adı verilen ip benzeri oluşumlar ortaya çıkmaktadır.

Kuru göz, gözyaşının yetersizliği durumudur. Kişide, gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmamaktadır veya gözyaşının yeterli salgısı olmasına rağmen gözyaşında kalite bozukluğu vardır. Gözyaşı tabakasında bulunan; mukus tabaka, ortada sulu (aköz) tabaka ve en dışta yağlı (lipid) tabakanın herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayetlerine neden olur.

Şikayetler ortaya çıktığında mutlaka bir göz doktoruna başvurulması gereklidir. Gözyaşı salgısı, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilir. Menopoz sonrası kadınlarda, hormonal dengelerin bozulmasına bağlı olarak; vücutta sıvı salgılayan bezlerin de azalması ile birlikte, kuru göz şikayetlerinde artış görülür."

 

BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ HAKKINDA

Göz kırpma refleksinde bozulma, Duman, güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, kapalı mekanlarda ısıtma yöntemleri gibi çevresel faktörler, Göz damlalarına ve merhemlerine karşı allerji, Bilgisayar kullanırken, okurken ya da dikkatli bir şekilde bir yere bakarken, iki göz kırpma arasında geçen sürenin az olması, Blefarit ( Göz kapaginda görülen iltihabi bir hastalık) Entropion (Göz kapağının içe döndüğü bir rahatsızlık) Ektropion (Göz kapağının göz yuvarlağından sarktığı bir rahatsızlık) olarak sıralanabilir.

Gözü nemli tutabilmek için, suni gözyaşı damlası ve jeli kullanılır. Günde 4-5 kereden daha sık kullanımlık ya da tek kullanıma uygun preparatlar da önerilir. Fakat bu önlemler, ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı kaybını azaltmak için; gözyaşı boşalma kanallarına geçici tıkaç uygulaması ya da aynı bölgenin kalıcı olarak lazer ile kapatılması uygun olabilir.

Belirli aralıklarla bilinçli olarak göz kırpın. Gözyaşlarının havaya maruz kalarak buharlaşmasını yavaşlatmak için; klima, pervane ve saç kurutma makinesi gibi aletlerden gözlerinize direkt hava üflemesinden kaçının. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkacaksanız, gözlerin etrafını saran gözlükler takın. Gözlerinizi ovuşturmayın." diyerek sözlerine son verdi." diyerek sözlerine son verdi.


Diğer Resimler

Göz Kuruluğu İhmale Gelmez