Büyük Anadolu Hastaneleri'nden 'Kemik Erimesi' Uyarısı


Büyük Anadolu Hastaneleri'nden 'Kemik Erimesi' Uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Ali Kemal YAZICI, kemik erimesinin (Osteoporoz) genellikle çok ileri aşamalara geldiğinde ve yaş ilerlediğinde belirtiler verdiğini belirterek tedavi edilmediği taktirde sürekli ilerleyen bir hastalık olduğunu söyledi. YAZICI, kemik erimesi (Osteoporoz) nedir, belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıl işler gibi soruların cevaplarını verdi;

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Ali Kemal YAZICI, "Kemik hastalığı olan kemik erimesi (osteoporoz) özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak düşen kemik kütlesi nedeniyle ve kırılganlığın artmasıyla meydana gelen bir sağlık sorunudur.

Kemik erimesi çoğunlukla hiçbir belirti ve şikayete neden olmadan görüleilir. Hasta çoğunlukla kendisinde kemik erimesi başladığını ve ilerlediğini farketmeyebilir. Hastalık sinsi ve sessiz bir şekilde kemik dokusunda ilerleyebilir.

Belirti olmayan bu durum kişinin doktora başvurduklarında yapılan tetkikler neticesinde tesadüfen teşhis konulur.

Menopoza girdiği için hastaneye başvuran her hastaya kemik erimesini araştırmak için kemik mineral yoğunluğu bakılır ve kemik erimesi varsa bu esnada farkedilir. Bu nedenle hiçbir şikayet olmasada kendisini çok sağlam hisseden bir kadında da kemik erimesi olabilir, bu yüzden menopoza giren her kadına kemik erimesi açısından da muayene ve tetkikleri mutlaka yapılması gerekmektedir.

Kemik erimesi genellikle çok ileri aşamalara geldiğinde ve yaş çok ilerlediğinde bazı belirtiler verir.

Bu şikayet ve belirtiler:  Sırt ağrısı, Bel ağrısı, Boyun ağrısı, Boy kısalması, Öne eğik ve kambur vücut şekli, El bileği, kalça ve omurga gibi kemiklerde kırıklar.

Çok ileri derecede kemik erimesi varlığında umulmadık basit travmalarla bile kırıkların meydana geldiği görülür.

Çok ilerlemiş osteoporoz hastalarında kemik ağrıları ve kemiklerde hassasiyet meydana gelebilir.

Omurga ve diğer kemiklerdeki kırıklara bağlı vücutta şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Ağrı ve kırıklardan dolayı hasta giderek hareketsizleşir.

Kemik erimesi tedavisinde amaç herşeyi tamamen normale döndürmek değildir, kemik erimesinin ilerlemesini durdurmak bile büyük bir kazançtır çünkü tedavi edilmediği taktirde sürekli ilerleyen bir hastalıktır " diyerek sözlerine son verdi.