"Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika" Belgeseli TRT Ekranlarında


"Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika" Belgeseli TRT Ekranlarında

Beyaz Kıta'ya düzenlenen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi boyunca, Türk bilim insanlarının çalışmalarına tanıklık eden “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika” belgeseli TRT ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) tarafından düzenlenen 4’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi boyunca, Türk bilim insanlarının çalışmalarına tanıklık eden “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika” belgeseli TRT ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Beyaz Kıta’nın şifrelerini çözmek üzere yola çıkan Türk bilim insanları, 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi sırasında, dünyayı anlamak için bildikleri dünyadan çok uzakta bir ay boyunca 15 farklı projeyi hayata geçiriyor. Yeryüzünün en büyük buz çölünde, gezegenin en soğuk kıtasında, dünyanın en uç noktasında onlarca soruyla zorlu doğa şartlarındaki çalışmaların tüm detayları, “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika” belgeseli ile 24 Eylül Perşembe saat 22.00’de TRT Belgesel’de, 27 Eylül Pazar 17.45’te TRT 1’de ekrana geliyor.

Türk bilim insanlarının 'Beyaz Kıta'daki serüveni

Antarktika’ya Türkiye adına ilk Küresel Uydu Konumlama Sistemi istasyonlarını kuran bilim insanları, uluslararası ağa dahil edilecek bu sistemle, Türkiye’nin Beyaz Kıta’da İngiltere ve Amerika'yla iş birliğini de başlatıyor. Ekip liderliğini Prof. Dr. Ersan Başar’ın, sefer koordinatörlüğünü Doç. Dr. Burcu Özsoy’un yaptığı Türkiye’den yaklaşık 15 bin kilometre uzakta, 24 araştırmacının katıldığı seferde, haritalama çalışmalarından örnekleme ve gözlem faaliyetlerine, üç ana kategoride 15 farklı araştırma, kameraların tanıklığında tamamlanıyor. Sefer boyunca balinalar, foklar, deniz kuşları ve kıtanın gerçek ev sahibi penguenler de ekibe eşlik ediyor.

Türkiye’den Antarktika’ya kalıcı bilim üssü

Hiçbir ülkenin hakimiyetinde olmayan Antarktika’da halen 30 kadar ülkenin 80 bilimsel araştırma merkezi bulunuyor. Türk bilim insanlarının Arjantin ve Kore üssü ziyaretlerine, aynı zamanda kimya mühendisi olan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de eşlik ediyor. Horseshoe adasındaki Türkiye geçici bilim üssünün ise yakın gelecekte Türk Antarktika Kalıcı Bilim Üssü‘ne dönüştürülmesi hedefleniyor.

Kaynak: trthaber.com