Genç Sağlıkçılar Mesleğe Hazır


Genç Sağlıkçılar Mesleğe Hazır

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2016 - 2017 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreninde 255 öğrencisini mezun etti.

Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Yeni Salon'da düzenlenen törene; Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç, diğer fakülte dekanları, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç, akademisyenler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi birincisi Nurbanu Arı, geleceği yönlendirecek mezunlar olarak sorumluluklarının farkında olduklarının altını çizerek, "OMÜ'de eğitim alarak meslek hayatına bir adım önde başladığımızı düşünüyorum. Biz profesyonel sağlıkçıklar olarak, ülkemiz için faydalı işler yapacağımıza söz veriyoruz." dedi. Ailesi ve mesleki bilgi ve beceri kazanmalarını sağlayan tüm akademisyenlere teşekkür eden Arı, mezun arkadaşlarına başarılı ve mutlu günler diledi.

"Mezuniyet bir son değil, bir başlangıç"

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç da konuşmasında mezuniyetin bir son değil, üniversitede edinilen bilgilerin insanlara ulaşması sağlayan bir başlangıç olduğunu vurguladı.

Fakültenin gelişmesine verdikleri destekten ötürü başta Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç olmak üzere tüm üst yönetime teşekkür eden Dekan Prof. Dr. Nermin Kılıç, uygulamalı eğitimde sağladıkları desten dolayı da İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine, öğrencileri yetiştiren Fakültenin akademik kadrosu ile ailelere şükranlarını sundu.

"Toplum donanımlı genç sağlıkçılar kazandı"

Topluma; hizmet etmeye gönüllü, kapsamlı ve uygulamalı bir eğitimden geçmiş genç sağlıkçılar kazandırdıklarına dikkat çeken Dekan Nermin Kılıç mezun öğrencilere, "Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Ülkemizi, Atatürk'ün işaret ettiği akla ve fikre dayalı, barış ve huzur dolu bir aydınlık geleceğe sizin varlığınız taşıyacaktır. Yaptığınız her işe ayrıca değer katacağınıza, milli benliğinizi ve değerlerinizi korurken evrensel değerlerle bütünleşerek mesleğinizin gereğini en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyoruz. Çünkü siz OMÜ mezunlarısınız." ifadelerini kullandı.

Şehitlerimize de Allahtan rahmet dileyen Prof. Dr. Nermin Kılıç, "Tüm şehitlerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum." dedi.

Mezun öğrencilere OMÜ'nün her zaman onların yuvası olacağını ifade eden Prof. Dr. Kılıç, "Bundan sonra OMÜ mezunu olmanın gururunu yaşayın ve yaşatın." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

"Önce kendinizi tanıyın sonra misyonunuzu belirleyin"

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'in selam ve saygılarını salondakilere ileterek konuşmasına başlayan Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ise OMÜ'den mezun olmanın ayrıcalığını yaşayan tüm öğrencileri tebrik etti.

Üniversiteyi geliştirmek için yönetim olarak 2019 - 2023 vizyonunu belirlediklerini kaydeden Başdanışman Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, mezun öğrencilere de yeni hayatlarına adım atarken kendilerine kişisel bir misyon ve vizyon belirlemelerini tavsiye etti. Bunun için önce kendilerini tanımalarını, eksikliklerini bulmalarını daha sonra da bir misyon belirlemelerini öneren Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz sözlerine şöyle devam etti, "Bunları yapmazsanız, planlı programlı hareket etmeniz dolayısıyla başarılı olmanız çok zor. Ama yaparsanız, kendinize, ailenize ve ülkenize faydalı bireyler olursunuz."

Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, öğrencilerden, üniversiteyle iletişimi koparmamak için OMÜ Mezunlar Koordinatörlüğüne kayıt olabileceklerini hatırlattı. Prof. Dr. Cengiz, Temmuz ayında düzenlenecek mezunlar yemeğine de tüm mezun öğrencileri davet etti.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgesinin yanı sıra fidan sertifikası ve hediye takdim edildi. Fakülte birincisi Nurbanu Arı'ya Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Fakülte ikincisi Kader Aker'e Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç, Fakülte üçüncüsü İrem Çaylı'ya da İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu mezuniyet belgelerini, sertifika ve hediyelerini takdim etti.

Tüm mezun öğrencilerin mezuniyet belgelerini almasının ardından tören, kep atma merasimi ile sona erdi.