Fındık Üreticimizi Fırsatçıların Eline Bırakmayacağız


Fındık Üreticimizi Fırsatçıların Eline Bırakmayacağız

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Hükümetin fındık üreticilerini mağdur etmemek adına gereken hassasiyeti gösterdiğini kaydederek, "Şunu vatandaşlarımdan özellikle istirham ediyorum, bizim temennimiz eşik fiyatı belirlemek ve üreticiyi bu fırsatçıların eline bırakmamak. Biz bunu yapıyoruz. Ne kadar ellerinde fındık varsa, süre ve zaman vermeden hepsini alacağız. Burada söz veriyoruz." dedi.

Fakıbaba, BloombergHT'nin düzenlediği Tarım Zirvesi 2017'de yaptığı açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) devam eden "Fındık için adalet yürüyüşü"ne ilişkin sorularını cevapladı.

Hükümetin fındık üreticilerini mağdur etmemek adına gereken hassasiyeti gösterdiğini belirten Fakıbaba, fındık fiyatlarına ve CHP'nin fındık yürüyüşüne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yürüyüş, saygı duyuyorum. Demokratik bir ülkeyiz, yürümeleri doğal bir olaydır. Ama biz Tarım Bakanlığı ve AK Parti Hükümeti olarak vicdanen rahat mıyız? Onun bir hesabını yapmak lazım. Geçen sene rekolte 420 bin tondu, bu sene 705 bin ton olarak açıklandı. Ancak daha sonra külleme ve güneş yanığından dolayı biz bunu 675 bin ton olarak revize ettik. Geçen sene verilen fiyat 10 lira. Giresun 10,5 liraydı.

Bu fiyatı açıklamadan önce ben bütün paydaşlarla bir araya geldim. Ne olabilir dedim. Onlar da rekoltenin bu sene çok yüksek olduğunu biliyorlardı. Psikolojik rakam 10 ve 10,5 lira. Eğer geçen seneninki gibi fiyat böyle açıklandığı takdirde insanlar mutlu olacaktır. Biz de gerçekten çiftçimizin, üreticimizin lehine olmasını düşünerek fındığın fiyatını 10 lira ve 10,5 lira olarak açıkladık. Ancak bu bir eşik fiyat, taban fiyat. 12 liraya satıyorlar da biz mi bunu engelliyoruz?"

"Alan bazlı destekten kimse bahsetmiyor"

Hükümetin fındıkta alan bazlı destek uygulamasını sürdürdüğünü hatırlatan Fakıbaba, alım politikalarını eleştirenlerin yapılan iyileştirme uygulamalarını da görmeleri gerektiğini söyledi.

Fakıbaba şöyle konuştu:

"Fındığı 8 liradan alıyorlar, biz hükümet olarak diyoruz ki 'siz bunu 8 liraya satmayın, biz bunu 10,5 liradan alacağız.' Bir de bilinmeyen bir şey var. Biz alan bazlı destek veriyoruz. Alan bazlı desteği kilograma vurduğunuzda 1,5 ila 2 lira yapıyor kilo başına… Bu konuyu Başbakanımız Binali Yıldırım'a da arz edeceğim. Bundan sonra alan bazlı desteği kaldırıp direkt olarak üreticinin alan başına kilogram olarak almasını sağlamaya çalışacağım. Eğer biz bunu 2 lira olarak yansıtmış olsaydık şu anda 10,5 lira olan fındık 12,5 lira, 10 lira olan fındık 12 lira olacaktı. Zaten şu anda o. Ama o alan bazlı destekten kimse bahsetmiyor. Üzücü olan nokta da o. Biz ödemeleri normalde 15 günde veriyorduk, bunu bir haftaya indirdik. Çürük yüzde 3'tü, 5'e çıkardık, çatlaklar, 2 idi, 7'ye çıkardık. Üreticinin lehine olması gereken neler varsa biz onu yaptık."

"Ne kadar ellerinde fındık varsa, süre ve zaman vermeden hepsini alacağız"

Üreticiyi memnun etmek için çalıştıklarını söyleyen Fakıbaba, "Emin olsunlar ki biz üreticimizi ezdirmemek adına, 8-8,5 lira fiyat verilirken, biz bunu 10,5 liraya alacağımızı söylüyoruz. Giresun'a kalite yüksek olduğundan dolayı 10,5 lira fiyat vermişiz, 10,71 liraya kadar çıkıyor. Şunu vatandaşlarımdan özellikle istirham ediyorum, bizim temennimiz eşik fiyatı belirlemek ve üreticiyi bu fırsatçıların eline bırakmamak. Biz bunu yapıyoruz. Ne kadar ellerinde fındık varsa, süre ve zaman vermeden hepsini alacağız. Burada söz veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak:  tarim.gov.tr