EMITT Fuarı 21.Kez Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı


EMITT Fuarı 21.Kez Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

Doğu Akdeniz ve Avrasya’nın en büyük ve en önemli uluslararası turizm fuarı olan ve bu yıl 21’incisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.

Fuarın açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, DRV Başkanı Norbert Fiebig, HOTREC Başkanı Susanne Klaus Winkler ve ITE Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, bazı illerin valileri, belediye başkanları ile çok sayıda yerli ve yabancı turizmci katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan ITE Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, konuşmasına fuarı destekleyenlere teşekkür ederek başladı. EMITT’in hızla büyüyerek dünyadaki 5 turizm fuarı arasındaki yerini aldığını belirten Aydın, Türkiye turizminin de aynı hızla büyüdüğünü ifade etti.

Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ise, fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmasında, ''Tüm dünya değişim içinde ve durumun seyahat sektörü açısından iyiye mi kötüye mi gideceğini henüz bilemiyoruz. 'Müşterilerimiz gidecekleri geziye karar verirken artık politik ve ahlaki konuları da göz önüne alarak seçimlerini yapıyorlar. Almanya ve Türkiye uzun süredir çok yüksek derecede birbirine bağlı ülkeler'' ifadelerini kullandı.

Avrupa Otel, Restoran ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Susanne Klaus Winkler ise, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye son derece önemli bir destinasyon. Bu sebeple Avrupa turizm toplamının da çok değerli bir parçası. HOTREC olarak Türkiye’nin üyeliğini çok değerli buluyoruz. Şu an Türk turizmi çok zor günlerden geçtiğinin farkındayız. HOTREC ve tüm üyeleri olarak, sizi desteklemek için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek istiyorum. Ailemizin bir parçası olan Türk turizmcileri asla yalnız bırakmayacağız.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kısa bir konuşma gerçekleştirerek, “Bugün dünyanın en büyük 5'inci fuarında bir araya geldik. Tüm dünyada gerçekleştirilen bu fuarlar, insanları ortak değerler üzerinde buluştururken, geleceğe birlikte yürümek adına da önemli fırsatlar sunuyor. Terörün tüm dünyayı tehdit ettiği bu dönemde, turizmde ne kadar hareketli olursak ekonominin yanında dünya barışına da o oranda önemli katkılar sunmuş oluruz” dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, konuşmasında şu noktalara değindi: “’İstanbul’dan hem Türkiye’ye, hem de dünyaya birlik ve beraberlik mesajı veren ve teröre bir meydan okuyuş olan katılımından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Medeniyetler beşiği İstanbul olarak kapasitemizi geliştirme noktasında elimizden geleni yapıyoruz. İstanbul en son 13 milyona yaklaşan sayıda turist aldı. Ancak bu rakam bizim için yeterli değil. İstanbul’un hedefi asgari 30 milyondur. Bu kadar insanı ağırlayacak kapasitemiz var. Bu amaçla şehrin altyapısını geliştirmek için yoğun çalışma yürütüyoruz. Konjonktürel olarak bazı risklere sahip olsak da, büyük potansiyel sahibiyiz. Bizim karşı karşıya olduğumuz tehlike dünyanın her yerinde geçerli. Tüm yaşadıklarımıza rağmen, hala önemli ölçüde turizm hareketliliğine sahne oluyoruz. Bu sayıyı artırmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.’’

EMITT Fuarı’nın açılış töreninde son konuşmayı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptı. Avcı, “Turizm artık turizmden başka bir şey olmaya, güvenliğin ve barışın da zemini olmaya başladı. Bu nedenle bu fuar, tüm dünyaya ve dünyayı yaşanmaz bir hale getiren karanlık güçlere karşı bir meydan okuma. Bu meydan okumaya, mücadeleye katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu fuarın sadece Türkiye turizmine değil, dünya turizmine ve barışa da katkı sunmasını diliyorum. 1950’lerde 25 milyon olan uluslararası turist sayısı bugün 1 milyar 200 binin üzerine çıktı. Turizm ülkeleri olarak birbirimizle rekabet etmeye ihtiyacımız yok. Bu sayı yakın zamanda 2 milyarın üstüne çıkacak. Dolayısıyla her ülke istediğinden de fazla turist ağırlayacak. Bugün Türkiye’ye gelen, yarın Tunus’a, Mısır’a ya da başka bir yere gidecek. Dolayısıyla turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, dünya barışına katkı koymalıdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından EMİTT Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi. Ardından, fuar alanında yer alan stantlar gezildi.