Akkuş Fasulyesi Organik Olarak Üretilecek


Akkuş Fasulyesi Organik Olarak Üretilecek

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı(DOKAP), Akkuş Belediyesi ve Akkuş Ziraat Odası tarafından “Akkuş Organik Fasulye Yetiştiriciliği” Eğitim Semineri düzenlenecek.

12 Aralık 2017 tarihinde Organik Fasulye Yetiştiriciliğine yönelik gerçekleştirilecek olan programda, üreticilere fasulye yetiştiriciliği, bitki beslemede kullanılan gübreler, zararlılar ve hastalıklarla mücadele konularında Ordu Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından eğitim verilecek.

Ordu Valisi Seddar Yavuz’u makamında ziyaret eden Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, organik fasulye yetiştiriciliği üzerine verilecek seminer hakkında bilgiler verdi.

Amaçlarının Akkuş fasulyesinin üretimini arttırmak olduğunu belirten Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, üretimde kaliteyi arttıracaklarını söyledi.

Kaya, “Akkuş ilçesinde coğrafi işaretini almış olduğumuz Akkuş Şeker Fasulyesinin tamamen organik olarak yetiştirilmesi ile ilgili bir seminer düzenleyeceğiz. Hedefimiz Akkuş’taki üretimi arttırarak, fasulye üretimini 2 bin tona çıkarmak. Bugün itibariyle 300 ton civarında Akkuş fasulyesi üretiliyor. Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde tanındığı gibi, bir çok ülkede de Akkuş Fasulyesi tanınıyor. Bu nedende talep çok. Ancak ürettiğimiz fasulye ile bu taleplere yetişemiyoruz. Dolayısıyla bugün 300 ton üretilen Akkuş Fasulyesini, en az 2 bin tona ulaştırmayı hedefliyoruz.  Ekilebilir arazimiz oldukça geniş. Az alandan, kaliteli ürün elde etmeye çalışacağız. Gurbetçilerimizi, gençlerimizi elde tutmak için böyle bir çalışmaya giriştik. DOKAP Başkanlığından aldığımız destekle beraber 2017 yılında 500 işletme ile organik fasulye sözleşmemizi yaptık, 500 çiftçiye sertifikasını vereceğiz. 2018 yılında da 500 işletmemize daha fasulye ile ilgili sözleşmemizi yapacağız. Bu çalışmalarımızda yine Akkuş Belediyesi ile işbirliği içerisinde olacağız” diye konuştu.

Akkuş Fasulyesinin üretiminin yanı sıra “Beyaz Patates Üreticiliği” için de coğrafi işaret müracaatının yapılacağını belirten Kaya şu bilgileri verdi: “Bunun ismini de 'Akkuş Kartopu Beyaz Patatesi' olarak belirledik. Diğer geriye kalan kısımlarında da hayvancılık faaliyetlerini yapmayı düşünüyoruz. Akkuş’u bölge bölge belirleyerek tarım işini halletmiş olacağız. 2018 yılı itibariyle biz tarım ürünlerinde organik üretime geçişi sağladığımız gibi, küçükbaştan büyükbaşa kaç tane hayvanımız varsa, yine DOKAP’tan alacağımız destekler ile hayvancılıkta da çalışmalarımızı devam edeceğiz.”

GÜNLÜK 22 BİN YUMURTA

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, organik yumurta üreticiliği hakkında da bilgi verdi. 2016 yılında yumurta üreticileri birliği kurulduğunu belirten Kaya, günlük 22 bin adet yumurta üretildiğini söyledi.

 

Kaya, “Biz Akkuş ve Ordu’nun diğer ilçelerini kapsayacak şekilde yumurta üreticileri birliğini kurduk. Merkezimiz Ordu'da. Şu anda 36 tane aktif yumurta üreten işletmelerimiz var.  Bu işletmelerimizden 26 bin tane organik tavuğumuz var. Günlük 22 bin yumurta üretiliyor. Üretilen yumurtaları İstanbul’a gönderiyoruz. 2018 yılında yine DOKAP Başkanlığının sponsorluğunda, Altınordu Belediyesinin destekleri ile Ordu’da yem fabrikası ve tam teşekküllü paketleme tesisi oluşturulacak. Akkuş Belediyesinin sağlamış olduğu 40 dönüm arazinin üzerinde de bir organik tavuk yetiştirme tesisimiz kuruluyor. Yem fabrikası ile paketleme tesisimiz tahminen Mart ayında teslimi yapılacak. Mart ayına kadar organik tavuk yetiştirme tesisimizi biz yapmış olacağız. Dolayısıyla tavuğumuzu kendimiz yetiştireceğiz, yemimizi kendimiz üreteceğiz, paketlememizi de kendimiz yaparak, az maliyetle üreticiye çok kazanma fırsatı sunacağız. Yumurtamızın markasını da 'Yeşil Karadeniz Organik Yumurta' adı altında olarak belirledik” diye konuştu.

Ordu'nun bir tarım kenti olduğunu hatırlatan Vali Seddar Yavuz, tarımda üretim çeşitliliğinin geliştirilmesinin çiftçinin gelirini artıracağını söyledi.

Vali Yavuz, Akkuş Ziraat Odası'nın yaptığı başarılı çalışmaları takdir ettiğini de ifade etti.

Ziyarette, Akkuş Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gümüşoğlu, Ordu Yumurta Üreticileri Birliği Muhasip Üyesi Nizamettin Kalafatoğlu ve Ordu Yumurta Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Özgen de hazır bulundu.