Canik'te Anıt Mesaisi Devam Ediyor


Canik'te Anıt Mesaisi Devam Ediyor

Samsunspor'un 1989'da Malatya deplasmanına giderken yaptığı kazada hayatlarını kaybeden futbol adamları için yapacağı anıt için seçilen projeleri kamuoyunun beğenisine sunan Canik Belediyesi, çalışmalarını hızlandırdı. Belediye ekipleri ve projeyi yapacak olan firma yetkilileri, anıt yapılacak alanda peyzaj ve harita çalışması yaptı.

Canik Belediyesi, Samsunspor'un 20 Ocak 1989 yılında Malatya deplasmanına giderken Havza yakınlarında geçirdiği ve Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic ile şoför Asım Özkan'ın yaşamını yitirdiği trafik kazasının 28. Yıldönümünde, 2 Ocak 2017 tarihli Meclis Toplantısında alınan karar gereği hayata geçireceği anıt projesi için çalışmalarını hızlandırdı. Canik Belediyesi, bugüne kadar gerçekleşmeyen 20 Ocak Anıtı için onlarca proje arasından seçilen 4 farklı projeyi kamuoyunun beğenisine sunarken, anıt yapılacak alanda da çalışmalarını sürdürüyor.

ANIT ALANINI İNCELEDİLER

Canik Belediyesi İmar İşleri Birimi'ne bağlı ekipler ile projeyi hayata geçirecek olan firma yetkilileri, Havza'da anıt yapılacak alanda peyzaj ve harita çalışması yaptı. Firma yetkilileri, anıt alanında yer tespiti için ölçüm yaparken, kamuoyunun beğenisine sunulan anıt projelerinden birinin belirlenmesinin ardından yapılacak ihale sonrası anıt çalışmalarına başlanacak. Samsunspor Anıtı çalışmaları ile yakından ilgilenen Canik Belediye Başkanı Osman Genç de, projenin bir an önce hayata geçmesi için sık sık ilgililerden bilgi alıyor.

 

UYGULAMA SAFHASI

Bugüne kadar ihmal edilen Samsunspor Anıtı ile ilgili önemli mesafe aldıklarını belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Bu şehrin yerel yönetimi olarak, bugüne kadar hiç bir kurum ve kuruluşun somut adım atmadığı 'anıt' konusunu 2 Ocak 2017’de aldığımız meclis kararıyla gündeme getirdik ve hızlıca çalışmalara başladık. Yer konusunda karayollarına izin müracaatımızı yaptık. Fiziki olarak ise bizim hazırlattığımız ve bize gelen onlarca proje arasından belirlediğimiz 4 projeyi hemşehrilerimizin beğenisine sunduk. Şimdi inşallah uygulama safhasına geçeceğiz ve yapılacak anıtın belirlenmesinin ardından ihale yapacağız" dedi.

SON AŞAMAYA GELDİ

Anıtın büyük bir eksikliği gidereceğini ve anlamlı olacağını ifade eden Başkan Osman Genç, "Canik Belediyesi olarak sorumluluk alarak, bu anıt işini üstlendik ve projemizi hazırladık. Şimdi ise ilgili ekiplerimiz söz konusu alanda peyzaj ve harita çalışması yaptı. Artık son aşamaya, yani ihale aşamasına yaklaştık. İnşallah hayata geçireceğimiz anıtla, Samsunspor uğruna hayatlarını kaybeden futbol adamlarımızın isimlerini ölümsüzleştireceğiz. Samsun halkının, Samsunspor taraftarlarının beklediği, olmasını arzu ettiği bu anıtı en kısa sürede şehrimize kazandıracağız" diye konuştu.


Tekkeköy