Başbakan Davutoğlu, Katar’da


Başbakan Davutoğlu, Katar’da

Dışişleri Bakanlığı döneminde Katar’a 15 ziyarette bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu ziyareti, Katar'a "Başbakan" sıfatıyla gerçekleştirdiği ilk ziyaret olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, köklü tarihi ve kültürel bağların bulunduğu iki ülke ilişkileri, son yıllarda büyük gelişme gösterdi ve iyi bir düzeye ulaştı.

İlişkileri daha da güçlendirme yönünde mevcut güçlü siyasi iradenin sonucu olarak, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin her alanda daha da derinleşmektiği, ayrıca bölgesel konularda yakın bir eş güdüm ve istişarenin sürdürüldüğü kaydedildi.

Davutoğlu'nun Katar ziyaretiyle, iki ülke ilişkilerindeki mevcut ivmenin sürdürülmesinin yanı sıra işbirliğinin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesi, siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve diğer alanlarda daha da üst düzeye çıkarılması imkanlarının ele alınması hedefleniyor. Bu amaçla ziyarete, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katılıyor.

Doha'da düzenlenmesi öngörülen iş konseyi toplantısıyla iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve yatırımların artırılması, müteahhitlik başta olmak üzere, Türkiye’nin küresel ölçekte ön plana çıktığı sektörlerde işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesi hedefleri doğrultusunda güçlü mesaj verilmesi amaçlanıyor.

Suriye ve Yemen gibi çatışma alanlarında, siyasi çözüme yönelik çabaların gündemde olduğu bir dönemde gerçekleştirilen ziyarette, bu konuda da Katar'la bölgesel gelişmelere ilişkin pek çok alanda yaklaşımların örtüştüğünü belirten Başbakanlık kaynakları, ziyaret vesilesiyle bu hususlarda da görüş alışverişinde bulunulacağını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Katar Üniversitesinde vereceği konferansla, gündemdeki temel dış politika konuları ile bölgesel sınamalara ilişkin Türkiye'nin görüşlerini ve Katar ile bu konulardaki yakın işbirliğini bu ülkenin kamuoyuyla paylaşacak.

Kaynak: akparti.org.tr