19 Mayıs 1919, Yeni Bir Destanın Yazılmaya Başlandığı Gündür


19 Mayıs 1919, Yeni Bir Destanın Yazılmaya Başlandığı Gündür

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Balkanlıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi.

‘19 Mayıs, Atatürk'ün , Ulus egemenliğe dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk Milleti’nin onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasını sağlamak amacıyla başlattığı ulusal hareketin ilk adımıdır.

19 Mayıs 1919, Milletimizin zaferlerle dolu tarihinde yazılacak yeni bir destanın yazılmaya başlandığı gündür. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK bugünü gençlere armağan ederek gençleri ne kadar önemsediğini göstermiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, geleceğimizin mimarı olan gençlerimize olan inancını her fırsatta dile getirmiş ve “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz” diyerek bu güveni açıkça belirtmiştir.

Milletçe gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde, vatan ve bayrak uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız bir ülke bırakan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve aziz silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum’.