Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nu Ali Kaya Kazandı


Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nu Ali Kaya Kazandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 24 Nisan Pazar günü Tarihi Yarımada’da gerçekleştirildi. Bu yıl Yarı Maraton, Çeyrek Maraton, Bayrak Yarışı, Masterlar, Business Maraton kategorilerinde koşulan yarı maratonda yaklaşık 7 bin 500 sporcu mücadele etti. 8 ülkeden 50 elit atleti de konuk eden 21 kilometrelik yarı maratonu erkeklerde Kenya asıllı Türk atlet Ali Kaya 01:00:13’lük dereceyle, kadınlarda ise Kenyalı atlet Viola Chepchumba 01:08:16’lık dereceyle birinci tamamladı.

Erkeklerde Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nu kazanan ilk Türk atlet oldu

Kenya asıllı Türk atlet Ali Kaya, erkeklerde 58:23’lük derecesiyle 2010 yılında kırdığı Dünya Yarı Maraton rekorunu hâlâ elinde tutan Eritreli atlet Zersanay Tadesse’yi geçerek büyük bir başarıya imza attı. Erkeklerde Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nu kazanan ilk Türk atlet olan Kaya, elde ettiği 01:00:13’lük dereceyle 2015 yılında Adana Yarı Maratonu’nda elde ettiği kendi en iyi maraton derecesi olan 1:01:21’lik dereceyi de kırdı. Geçen yıl 10 km’lik Avrupa Kros Şampiyonası’nda Avrupa Şampiyonu olan Kaya, 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’yi hem 5 bin hem de 10 bin metrede temsil edecek.

Toplam 160 bin TL’lik ödül dağıtıldı

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda dereceye girenlere madalyaları, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk ve Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar’ın katılımıyla düzenlenen törende verildi. Yarı maratonda toplam 160 bin TL’lik para ödülü dağıtıldı.