Tur Gezilerinde Bakımlı Araç ve Deneyimli Sürücü Şart


Tur Gezilerinde Bakımlı Araç ve Deneyimli Sürücü Şart

Ramazan ayına girilmesi ve okul idarelerince yılsonu sebebiyle düzenlenen gezi ve turlara dikkat çekerek sürücüleri ve okul idarecilerini uyaran TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Hoşgörü ayı olan Ramazan’da, sürücülerimiz  birbirlerine karşı daha toleranslı, saygılı olmalı. Aşırı hızdan kaçınmalı ve trafik kurallarına harfiyen uyulmalıdır. Ayrıca, eğitim ve öğretimde yılsonu tatiline sayılı günler kala okul idareleri tarafından çeşitli gezi ve turlar düzenleniyor. Son olarak Hatay’dan Osmaniye’ye giden öğrencileri taşıyan tur midibüsü yaptığı kaza sonucu 14 kişi hayatını kaybetti. Bu tür geziler gün geçtikçe daha da artmaktadır. Geziye çıkacak olan öğrenci, veli ve idarecilerin mutlaka bu tür gezilere bakımlı araç ve trafik kurallarına harfiyen uyan deneyimli usta sürücülerle çıkmaya dikkat etmelidir. Aksi halde bu acı kazaların önüne geçme imkanı olmaz” dedi.

RAMAZANDA KAN ŞEKERİ DÜŞÜYOR

Yağışlı havanın ülke genelinde etkili olması nedeniyle oruç tutan sürücülerimizi araç kullanırken trafikte dikkatli olmaları konusunda da uyaran Apaydın, “Ramazan ayında oruç nedeniyle çoğu insanda kan şekeri düşüyor. Açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak reflekslerin yavaşlaması ve dikkat dağılmasına karşı sürücüler her zamankinden fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olmalı. En önemlisi ülke genelinde yağışlı havanın hakim olduğu bu günlerde sürücüler iftara yetişmek için acele ederek, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemelidir. Ramazan ayı ve yağışlı hava muhalefeti boyunca trafik kazalarından dolayı üzücü haber almamak için acele etmeden, trafik kurallarına uyarak ve daha dikkatli bir şekilde araçlarınızı sürünüz. Bu mübarek ayda sürücüler birbirlerine karşı daha hoşgörülü ve saygılı olmalıdır” diye konuştu.  

UYKUSUZ ARAÇ KULLANMAYIN

Sürücülerden aşırı sürat yapmamaları, uykusuz ve yorgun araç kullanmamalarını isteyen Apaydın, “Ölümlü kaza oranı düşmesine rağmen, günlük ortalama 11-12 vatandaşımızı kazalarda kaybediyoruz. Tatil dönemi yoğunluğunda ise bazen normalin iki katına kadar vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu kazaların büyük sebebi, aşırı hız, trafik kurallarına uymamanın yanı sıra ramazan ayında sıcaktan ve nem oranının artmasından etkilenen sürücülerin dikkatinin dağılmasına bağlı olduğu görülüyor. Öğle vakitlerinde sıcaktan eriyen asfalta dikkat ediniz. Mecbur kalmadıkça öğlen sıcağında yola çıkmayınız. Kazalara neden olan sürücü kusurlarının başında, yüzde 30 gibi yüksek oranda aracımızın hızını yol, hava durumu ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun kullanmamak geliyor. Sabırsızlık ve yorgunluktan dolayı, yolculuğun sonuna doğru, varılacak noktalara yakın yerlerde daha çok kaza yapılıyor. Trafik kazalarındaki artışlar en çok ramazan ayı ile tatil dönemlerinde oluyor ve nerede ise iki katına çıkıyor” diye konuştu