STK’lardan Ortak Tepki; “Havayolu Olmazsa Olmazımızdır”


STK’lardan Ortak Tepki; “Havayolu Olmazsa Olmazımızdır”

Samsun iş dünyası, uçak seferlerinin sürekli değişmesi, sıklıkla iptal edilmesi ya da elverişsiz saatlere sefer planlamalarının yapılmasına ortak tepki koydu. Ortak hazırlanan metni okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, özellikle büyük şehirlere gidiş ve dönüş seferlerinin olması gerektiğini söyledi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde bir araya gelen Samsun Meslek ve Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri, uçak seferlerinin sürekli değişmesi, sıklıkla iptal edilmesi ya da elverişsiz saatlere sefer planlamalarının yapılmasına ortak tepki koydu. Samsun TSO toplantı salonunda ortak basın bildirisini okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir” dedi.

“Havayolu olmazsa olmazımızdır”

Samsun, coğrafi stratejik konumu ve ekonomik sosyal yönüyle Karadeniz Bölgesi'nin en önemli ili olduğunu kaydeden Başkan Murzioğlu, “Samsun, Limanları, Serbest Bölgesi, Karadeniz Bölgesinin tek Fuar ve Kongre Merkezi, Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemizin en önemli iki büyük ovası, yaygın ulaşım ve haberleşme ağı, hizmetler sektöründe gelişmiş altyapısı; ilimize katma değer kazandıran ekonomik varlıklarımızdır. Geçmişten bugüne bölgenin buluşma noktası niteliğinde olan ilimiz, bu ekonomik varlıklarının yanı sıra alternatifli sektörler etrafında gelişim hususunda da önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyellerini daha da geliştirmek için hiç şüphesiz havayolu bağlantısı olmazsa olmazlardan biridir. Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir” diye konuştu.

Acil ihtiyaç

Bu dört noktaya direkt uçak seferlerine acil ihtiyaç olduğunu belirten Murzioğlu, “Bölgesel merkez şehir olmasından kaynaklanan yoğun işgücü, sermaye hareketliliği, ulaşım bağlantıları gibi hususlar nedeniyle, işbirliği bağlantılarımızın en yoğun olduğu bu dört noktaya direkt uçak seferi ihtiyacı gittikçe artan bir gerçektir. Havayolları seferlerinin sürekli değişmesi, elverişsiz saatlere koyulması ve maalesef sıklıkla duyduğumuz anlık iptaller, özellikle şehrimizde faaliyet gösteren turizmcilerimiz olmak üzere tüm imalat ve hizmet sektörlerini zora sokmaktadır. Sürekli değişen, iptal olan ve rantabl olmayan saatlerde planlanan; fahiş ve istikrarsız fiyatlardaki uçak seferleri; havayolu seyahatlerini maalesef azaltmakta ve memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Bu durum istiklal mücadelesinin simge şehri Samsun adına itibar zedeleyici ve üzüntü vericidir” diye konuştu.

Sefer saatleri düzelmediği gibi sayıları azaldı

Konuyla ilgili taleplerini bildirdiklerini sözlerine ekleyen Murzioğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Samsun turizm, kültür, spor, sağlık ve eğitim faaliyetleri alanlarında bölgesel bir merkez ve gelişim alanı iddiasındayken ulaşım alternatiflerinin sınırlandırılması ve hatta havayolu ulaşımının kullanılması hususundaki bu caydırıcılık ekonomik bağlamda da olumsuz bir hal yaratmaktadır. İş dünyası olarak beklentimiz İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya hatlarına direkt, düzenli ve makul saatlerde uçak seferleri planlanmasıdır. Konuyla ilgili olarak havayolları şirketlerine ve ilgili mercilere taleplerimizi birkaç kez yazılı olarak bildirdik. Yüz yüze görüşme imkanı bulduğumuzda da yetkililerle konuyu paylaştık. Ancak gelinen noktada sıkıntıların artarak devam ettiğini görmekteyiz. Sefer saatleri düzelmediği gibi hem sefer sayıları giderek azaldı, hem de saatleri daha da kötü hale geldi. Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi derdinde olan taraflar olarak, beklentimiz kentimizin büyüklüğü oranında hak ettiği sefer sayısının artması ve düzenli saatlerde sefer planlamasının uygulamaya konulmasıdır. Havayolu şirketlerimizi yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi ve kentimizin potansiyeli çerçevesinde beklentilerimizin değerlendirilmesi hususunda hassasiyete davet ediyoruz.”

Dualarımız Mehmetçiğimizle

Başkan Murzioğlu ayrıca, ortak basın açıklamasına geçmeden önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütlerine karşı düzenlediği Pençe Harekatında şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diledi. Murzioğlu, “Allah askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun. İnanıyoruz ki; Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu operasyondan da alınlarının akıyla çıkacaktır. Dualarımız onlarla…” diye ifade etti.

Acilen afet bölgesi ilan edilmeli

Hafta sonu Samsun’da yaşanan sel felaketi ile ilgili de konuşan Murzioğlu, “İlimizde yaşanan sel felaketi nedeniyle hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar dilerken selden zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.  Yaşanan sel felaketi bölgede ciddi zararlar meydana getirmiştir. Özellikle ekili alanlar, esnaf ve tüccarlarımız çok büyük zarar görmüştür. Çiftçimiz, esnafımız, tüccarımız kendi imkanları ile telafisi olmayan maddi kayıplarla karşı karşıyadır. Beklentimiz devletimizin sel felaketinin yaşandığı alanları acilen afet bölgesi ilan ederek yaraların bir an önce sarılması yönündedir” dedi.