OMÜ, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kutladı


OMÜ, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kutladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Onur Anıtı’nda çelenk koyma töreni düzenlendi.

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çelenk koyduğu törenlere Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de katıldı.

Rektör Sait Bilgiç, Bayram münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılına 5 yıl kala Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 98. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Şanlı bir tarihe sahip olan büyük Türk Milleti yüzlerce yıl dünyada adaleti tesis eden devletler kurmuştur. Bunun son halkası olan Türkiye Cumhuriyeti bugün de bölgesinde ve dünyada adaleti, barışı ve huzuru tesis etmek ve yaşatmak için bütün gücünü kullanmaktadır.

Bu kutlu devletin kuruluşunu gerçekleştiren Gazi Meclis, mazlumun zalime direnişinin sembolü olmuştur. 1924 Anayasası ile egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu kabul edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti, anayasal bir devlet olarak hukukun üstünlüğünü benimsemiştir. Bu sebeple 23 Nisan, TBMM'nin açılışının yıl dönümü olarak Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlana gelmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milletimizin geleceği olan çocuklarımıza her zaman büyük değer vermiş, dolasıyla yeni nesillerde millî egemenlik bilincini pekiştirmek için 23 Nisan'ı aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak Türk ve dünya çocuklarına armağan etmiştir.

Türk Milleti'nin iradesinin tecelligahı olan TBMM zaman zaman darbelere maruz kalsa da milletten aldığı enerjiyi tekrar yakalamış ve bugüne kadar Türk Milleti'ne ve Türkiye Cumhuriyetine güvenen akraba toplumların dayanağı olmuştur.

Millî irade üzerinde en son 15 Temmuz 2016'da yaşanan başı dışarıdaki teröristlerin menfur darbe girişimi ile aziz Milletimiz bir kez daha iradesini namusu görerek Cumhuriyetine sahip çıkmış ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı daha büyük bir anlam kazanmıştır.

Bu vesile ile Millî Mücadele'nin başlangıç şehri Samsun'dan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı yürekten kutluyor, Cumhuriyetimizin kuruşulunda emeği çok büyük olan Atatürk ve Gazi Meclis'in muhterem milletvekillerini saygıyla, hürmetle ve rahmetle anıyorum.”