Normal Doğum Hem Anne Hem de Bebek İçin Daha Sağlıklıdır


Normal Doğum Hem Anne Hem de Bebek İçin Daha Sağlıklıdır

VM Medical Park Samsun Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği’nden Uzm. Dr.Kemal Toprak, annenin bebeği ile buluştuğu ilk anın unutulmaz olduğunu belirterek, bununla birlikte annelerin  doğum sırasındaki sancıdan korktukları için maalesef çoğu kadının bu anı yaşayamadıkları ve sezeryan ile doğumu tercih ettikleri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. 

Normal doğum hem anne için hem de bebek için çok daha sağlıklıdır.Bu doğumda annenin normal yaşama dönmesinin çok daha hızlı olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği’nden Uzm. Dr.Kemal Toprak, normal doğum ile bebeği ilk andan itibaren emzirme imkanı olmaktadır. Bebek daha sağlıklı ve enfeksiyonlara karşı daha dirençlidir dedi.Uzm. Dr.Kemal Toprak konuya dair şu bilgileri verdi; 

PRENSES DOĞUM İLE SANCIYI DEĞİL MUTLULUĞU YAŞAYIN

Doğum ağrısı, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır ve genellikle çok şiddetlidir. Pek çok kadın için yaşadıkları en şiddetli ağrıdır. Hastanemizde uyguladığımız Prenses Doğum yöntemi ile artık kadınların doğum sancısından korkmasına gerek kalmamaktadır. Halk arasında Prenses Doğum olarak da adlandırılan Ağrısız Doğum ile kadınlar sancıyı değil doğum anının mutluluğunu yaşamaktadır. Doğum sancıları karında basınç, kasıklarda baskı şeklinde algılanır, tamamen normal bir doğumdur. Ağrı,acı yoktur.

AĞRISIZ DOĞUM YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Ağrısız doğum, bir epidural anestezi yöntemidir. Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntemdir. Anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Doğum eylemi başlayıp rahim kasılmaları ve doğum sancıları düzenli hale geldikten sonra önceklikle anne adayına yapacağımız işlemi kısaca anlatır, varsa sorularını cevaplandırırız, muayene eder ve hastayı değerlendiririz. Hasta oturur pozisyonda iken omirilik etrafını saran epidural boşluğa ince balık misinası kalınlığında bir katater yerleştirilerek ilaç verilir ve belden aşağı bölgede ağrı iletimi kesilir. Bu işlemle sadece ağrı hissi kaybolur, hareket kabiliyeti ve duyu iletimi etkilenmez. Anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder ama ağrıyı hissetmez. hatta kalkıp yürüyebilir. Normal doğum için gerekli olan doğum sancısı, kasılmalar vardır ama rahatsız etmez. Hasta doğumhaneye alınıp, doğum başladığında karnındaki ve kasıklarındaki kasılmaları hissedince  eşzamanlı olarak ıkınır ve bebeğin doğumuna katkıda bulunur

EPİDURAL ANESTEZİ ZARARLI DEĞİL, AKSİNE FAYDALIDIR

Epidural anestezi, genellikle doğumda,bazı ameliyatlarda, ameliyat sonrasında ağrı kesici olarak ve kronik sırt ve siyatik ağrılarının tedavisinde kullanılır. Uzman bir anestezist tarafından uygulandığında kolay ve sıkıntılı olmayan bir uygulamadır.Yapılan araştırmalar bu yöntemin güvenilir olduğunu ve bebeğe olumsuz etkisi olmadığını aksine doğum stresini azaltıp rahat bir psikoljide doğumu daha seri hale getirdiği için faydaları olduğunu gösterir.